روزنامه اصلاح

وزیر صحت عامه: سالانه حدود۴۵۰۰تن در کشور از اثر سوختگی جان‌ می‌دهند

داکتر فیروز‌الدین فیروز، وزیر صحت عامه می‌گوید که سالانه دست‌کم ۴۵۰۰ نفر در افغانستان از اثر سوختگی جان‌ های خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزیر صحت عامه که روز سه‌شنبه (۲۴ ثور) در مراسم افتتاح “مرکز اختصاصی تداوی واقعات سوختگی” در کابل صحبت می‌کرد گفت که سالانه حدود ۳۰ هزار نفر در افغانستان دچار سوختگی می‌شوند.

وی تصریح کرد:” سالانه حدود ۳۰ هزار نفر از اثر سوختگی در افغانستان آسیب‌پذیر هستند که ۱۵ درصد آنها جان‌ خود را از دست می‌دهند.”

وزیر صحت، آمار خودسوزی در افغانستان را رو به افزایش خوانده، اما تلفات ناشی از آن را رو به کاهش خواند. به گفته او، انفجار بالون های گاز، انتحار و انفجار ماین‌ها از عوامل اصلی سوختگی افراد در کشور شمرده می‌شوند.

آقای فیروز گفت: 

“قبلا تلفات ناشی از سوختگی حدود ۳۰ درصد بود که حالا به اثر سعی و تلاش ما این ارقام به ۱۵ الی ۲۰ درصد کاهش یافته است.”

وی خاطر نشان کرد که افزایش خودسوزی و سوختگی از انفجار بالون، انتحار و انفجارماین‌ها، وزارت صحت را واداشت که یک مرکز جداگانه برای درمان بیماری سوختگی ایجاد کند.

وی افزود:” تعیمر که امروز افتتاح شد حدود ۵۰ بستر ظرفیت دارد که در صورت نیاز می‌تواند ۶۰ بستر هم در آن جا داده شود.”

آقای فیروز گفت که در مرکزی که تازه افتتاح شده است حدود ۱۲ داکتر و ۳۰ نرس فعالیت دارند.

وزیر صحت عامه افزود:”سوختگی‌های درجه اول و دوم در همه شفاخانه‌های کشور تداوی می‌شود اما سوختگی‌های عمیق را بعد از این می‌توانیم در تعیمر جدید که امروز افتتاح شد، تداوی نماییم.”

وی بیان داشت:” این تعمیر حدود ۶۰ میلیون افغانی هزینه برداشته است که حکومت افغانستان آن را تحویل کرده و تا حال دو مرض سوختگی عمیق که در خارج از کشور تداوی نشد بود در اینجا تداوی شده است.”

در همین حال احمد شاه وزیری، داکتر معالج سوختگی در این مرکز درمانی گفت:” در حال حاضر تجهزات کافی برای تداوی امراض سوختگی در دست داریم، اما کمبود داکتر و نرس همچنان یک مشکل عمده است که باید مسوولان وزارت صحت به آن رسیدگی کنند.”

ممکن است شما دوست داشته باشید