روزنامه اصلاح

وزیر صحت‌عامه: روند آموزش نرس‌ها و قابله‌ها در موسسات تحصیلات نیمه‌عالی خصوصی، معیاری نیست

شورای نرس‌ها و قابله‌ها، روز شنبه (۱۰ قوس) طی مراسم رسمی برای نخستین بار در کشور ایجاد شد.

وزیر صحت عامه‌ی کشور می‌گوید که افغانستان هم اکنون به نزدیک به شش هزار قابله و نرس جدید نیاز دارد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت در این مراسم، آموزش قابله‌ها و نرس‌ها در مراکز تحصیلات نیمه عالی را غیر معیاری خواند.

آقای فیروز گفت که مراکز تحصیلات خصوصی نیمه عالی که این اواخر در کشور گسترش یافته به دلیل فقدان میکانیزم نظارتی، نرس‌ها و قابله‌های مسلکی فارغ نمی‌دهند.

او گفت که معیاری نبودن آموزش‌ها در مراکز یاد شده باعث آن شده که تعداد زیادی از دانش آموختگان این مراکز زیر نام نرس‌ها و قابله‌ها وارد سکتور صحت شده و مشکلاتی را نیز به بار آورند.

او از ایجاد و افتتاح  شورای سرتاسری نرس‌ها و قابله‌ها خبر داد که عملکرد مراکز تحصیلات صحی نیمه عالی را زیر نظارت گرفته و نصاب تحصیلی را در این مراکز نیز معیاری خواهد ساخت.

آقای فیروز گفت که این شورا که نرس‌ها و قابله‌های فعال از تمام ولایات در آن عضویت دارند، از فعالیت مراکز تحصیلات خصوصی در بخش صحی نظارت کرده، در جهت معیاری شدن این آموزش‌ها کار خواهد کرد و روند تایید ظرفیت و توزیع جواز به نرس‌ها و قابله‌ها را نیز به پیش خواهد برد.

وزیر صحت عامه، ایجاد شورای سرتاسری نرس‌ها و قابله‌ها را گامی بزرگی در معیاری شدن خدمات صحی در کشور در بخش‌های نرسنگ و قابلگی عنوان کرد.

از سویی هم خانم مرسل موسوی رییس شورای سرتاسری نرس‌ها و قابله‌ها در حاشیه‌ی این نشست گفت که معیاری نبودن ارائه خدمات از سوی نرس‌ها و قابله‌ها به بخشی از مشکل در سکتور صحی تبدیل شده است.

او گفت که علاوه بر مشکل کمبود دسترسی مادران به قابله‌ها در اکثر مناطق به ویژه نواحی دوردست، کسانیکه بدون یادگیری مهارت‌های لازم وارد سکتور صحی شده اند، به بخشی از مشکل در این سکتور تبدیل شده اند.

به بیان وی، شورای سرتاسری نرس‌ها و قابله‌ها سعی خواهد کرد تا از مسلکی بودن نرس‌ها و قابله‌های که در سرتاسر کشور فعالیت می‌کنند اطمینان حاصل کرده و برای کسانی‌که تازه در این جمع اضافه می‌شوند با تایید ظرفیت جواز فعالیت اعطا کند.

همچنان وزیر صحت عامه با اشاره به آمار نرس‌ها و قابله‌های موجود در سرتاسر کشور اظهار داشت که هم اکنون تعداد ۱۴ هزار نرس و قابله که توانسته اند ۶۵ درصد از مراکز صحی را پوشش دهند در کشور فعالیت می‌کنند.

وی بیش از ۹۰ درصد این نرس‌ها و قابله‌ها را افرادی دانست که از سال ۲۰۰۲ به این سو در این دو رشته آموزش دیده و وارد سکتور صحی شده اند، به گفته او آمار نرس‌ها و قابله‌ها در سال ۲۰۰۲ به ۷۰۰ تن می‌رسید.

وزیر صحت عامه تعداد نرس‌ها و قابله‌های که هم اکنون در مراکز صحی فعالیت دارند را پاسخگوی نیازمندی کلی شهروندان ندانسته تاکید کرد که برای رفع این نیاز مندی به ۲۰ هزار تن نرس و قابله ضرورت است، که درسال‌های پیشرو تا این میزان تربیت خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید