روزنامه اصلاح

وزیر صحت‌عامه: بیماری زردی در افغانستان رو به افزایش است

وزارت صحت عامه کشور، بیماری زردی را یک بیماری خاموش و خطرناک خوانده و می‌گوید که این بیماری در میان مردم روز به روز رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ از روز جهانی مبارزه علیه بیماری زردی، دیروز دوشنبه (۸ اسد) با شعار “خون خود را برای زردی معاینه کنید!” در کابل تجلیل شد.

داکتر فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه،‌ بیماری زردی را یک بیماری خاموش و خطرناک عنوان نموده گفت:” با تاسف این بیماری در میان مردم روز به روز رو به افزایش است. تاکنون در افغانستان از میان ۱۲ میلیون تن که خون آنان معاینه شده است حدود ۴۰ هزار تن مبتلا به زردی سیاه یا نوع B و ۱۸ هزار تن مبتلا به زردی سفید یا نوع C می‌باشند.”

آقای فیروز بیان داشت که سازمان صحی جهان و سازمان ملل متحد در چارچوب یک برنامه‌ی بزرگ تلاش دارند تا انواع بیماری زردی را تا سال ۲۰۳۰ محدود سازند. وزارت صحت عامه نیز در همین راستا تلاش می‌کند تا شیوع این بیماری را الی سال ۲۰۳۰ در کشور به
حد اقل برساند
.

به گفته وی،‌ وزارت صحت عامه خدمات وقایوی بیماری زردی را در ۱۶ ولایت بزرگ کشور به شمول کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، کندز، غزنی، بدخشان، کنر، پکتیا، هلمند، پروان، خوست، نیمروز، فراه و دایکندی ارائه می‌کند. 

براساس معلومات وزارت صحت عامه،‌ در حدود پنج‌هزار تن در سال ۱۳۹۶ تحت واکسین زردی نوعقرارگرفته و در حدود شش‌هزار تن در سال ۱۳۹۷ ازاستفاده کنندگان زرقی مواد مخدر تحت واکسین هیپاتیت قرار خواهند گرفت.

این وزارت برای نخستین بار تداوی بیماری زردی نوع C را برای بیست‌هزار تن بیمار در کشور آغاز نموده است.

گفتنی است که براساس معلومات وزارت صحت عامه، بیماری زردی سالانه جان یک و نیم میلون انسان را در جهان میگیرد. شمار مبتلایان به ویروس زردی به ۳۰۰ میلیون تن در جهان می‌رسد. به همین دلیل سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۰ ، روز بیست و هشتم جولای را به نام روز جهانی مبارزه با هیپاتیت نام گذاری کرد. در حقیقت سازمان صحی جهان با این نام‌گذاری از همه کشورهای جهان خواسته است تا در پیوند به محدود سازی این بیماری باید برنامه‌های مشخصی داشته باشند و این بیماری را مهار سازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید