روزنامه اصلاح

وزیر خارجه‌ی امریکا:  حمله‌ی تروریستی در بگرام مانع تلاش‌های ما برای صلح نمی‌شود

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌ی امریکا حمله‌ی انتحاری طالبان به نیروهای امریکایی در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام را محکوم کرده و آن را “تروریستی” خوانده است؛ اما گفته این حمله مانع تلاش‌ها برای رسیدن به صلح در افغانستان نخواهد شد.

در حمله‌ی انتحاری عصر روز دوشنبه، ۱۹حمل به کاروانی از نیروهای امریکایی در ولسوالی بگرام ولایت پروان در شمال کابل، چهار امریکایی کشته شد. گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای مسؤولیت این حمله را به عهده ‌گرفته‌ است.

وزیر امور خارجه‌ی امریکا در حساب توییتر خود نوشته است: “این حمله‌ی تروریستی زشت را محکوم می‌کنم. سربازان امریکایی در افغانستان جان خود را برای امنیت ما قربانی کرده‌اند و هیچ اقدام ناجوانمردانه تروریستی نمی‌تواند مانع تلاش‌ها برای رسیدن به صلح شود.”

عبدالشکور قدوسی، ولسوال بگرام به‌ بی‌بی‌سی گفته که این حمله در منطقه پل صیاد این ولسوالی در حالی رخ داد که نیروهای خارجی به طرف پایگاه‌شان در حرکت بودند.

نیروهای امریکایی در افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کردند که سه نظامی این کشور و یک کارمند قراردادی در این حمله در نزدیکی پایگاه نیروهای امریکایی در بگرام، کشته شده اند.

براساس این بیانیه همچنین سه سرباز امریکایی زخمی شده اند. پایگاه نظامی بگرام، مهمترین و بزرگ‌ترین پایگاه نیروهای امریکایی در افغانستان است.

این پایگاه طی سال‌های گذشته چندین بار مورد حمله‌ی مخالفان مسلح دولت قرار گرفته است.

آقای قدوسی می‌گوید که این حمله توسط یک موتر بمب‌گذاری شده انجام شد و در نتیجه‌ی آن یکی از موترهای نظامی نیروهای خارجی تخریب شده است.

حمله‌ی اخیر طالبان به نیروهای امریکایی در حالی صورت می‌گیرد که امریکا در حال مذاکره برای صلح با این گروه است تا به جنگ هژده ساله در افغانستان پایان دهد. این مذاکرات تاکنون نتیجه‌ی‌ ملموسی نداشته‌ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید