روزنامه اصلاح

وزارت کار و امور اجتماعی: مقرره‌ی تقاعد کارکنان اداره‌های خصوصی تصویب شده است

وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که مقرره‌ی تقاعد کارکنان اداره‌های خصوصی اخیراً تصویب شده و تا شش ماه دیگر طرزالعمل تقاعد این کارکنان تهیه می‌شود.

  سید انور سادات، سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی روز سه‌شنبه (۳ ثور) در برنامه‌ی حسابدهی حکومت به ملت، از تصویب مقرره‌ی تقاعد کارکنان نهادهای خصوصی خبر داد.

آقای سادات گفت که مقرره‌ی تقاعد کارکنان اداره‌های خصوصی اخیراً طی مراحل گردیده و زمینه‌ی برخورداری این کارکنان از حقوق تقاعد را مساعد کرده است.

او افزود که در جریان شش ماه پیش‌رو زمینه‌های اجرایی این مقرره با تدوین طرزالعمل‌های مشخص مساعد خواهد شد.

وی اضافه کرد که وزارت کار همچنان تدوین مقرره ‌ای را روی دست دارد که درچارچوب آن به خبرنگارانی که در جریان حادثات آسیب می‌بینند، امتیازات مشخص داده شود.

آقای سادات با اشاره به انکشاف سیستم پرداخت حقوق متقاعدین گفت که در جریان سال قبل ۹۰ درصد از کسانی‌که حقوق تقاعد دریافت می‌کنند ثبت بایومتریک شده‌اند.

سادات همچنان با اشاره به وضعیت بازار کار بیان داشت که ازمیان ۱۶ میلیون تن واجد‌ شرایط کار در افغانستان ۲۹ درصد از بیکاری رنج می‌برند و ۲۳ درصد دیگر با مشکل کار ناکافی روبرو هستند.

وی، تلاش سال‌های گذشته حکومت برای کاهش بیکاری را موثر تلقی کرده افزود که در جریان سال گذشته بیش از ۴۰۰ هزار شغل ایجاد شده است و در جریان سال جاری نیز تلاش خواهد شد به این میزان زمینه‌های کار برای شهروندان ایجاد شود.

سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، زمینه‌های شغلی که در سکتور خصوصی ایجاد می‌شود را نیز روبه افزایش دانسته گفت تخمین می‌شود که در جریان سال‌های قبل بیش از۷۰۰ هزار شغل در سکتور خصوصی ایجاد شده باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید