روزنامه اصلاح

وزارت مالیه: عواید مالیاتی و گمرکات تا اکنون به ۱۶۵میلیارد افغانی رسیده است

وزارت مالیه می گوید که مجموع عواید مالیاتی و گمرکات، از سال مالی ۱۳۹۸ تا اکنون به ۱۶۵میلیارد افغانی رسیده و این رقم تا پایان سال مالی افزایش خواهد یافت.

صندوق بین المللی پول(IMF) سقف عواید مالی و گمرکات کشور برای سال مالی ۱۳۹۸ را دوصد میلیارد افغانی هدف تعیین کرده است.

ولید تمیم، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه که روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، دست آوردها و برنامه های سال روان این معینیت را بیان می کرد، افزود: میزان مجموعی عواید جمع آوری شده تا اکنون ۱۱ درصد افزایش را در مقایسه با سال گذشته نشان می دهد.

وی با تأکید بر آنکه کار ایجاد ترازوی دیجیتل برای گمرک ولایت نیمروز آغاز شده واین ترازو برای گمرک ننگرهار نیز فراهم شده است، افزود: تاسه ماه آینده گمرکات غرب و ننگرهار، با ترازوی دیجیتلی مجهز خواهند شد.

به گفته وی، همچنان کمره های مدار بسته در ساحه گدام های ولایت ننگرهار فعال گردیده و این برنامه در سایر گدام های گمرکات نیز عملی می گردد.

معین عواید و گمرکات وزارت مالیه همچنان گفت طی مراحل خریداری اسکنرها برای گمرکات کشور صورت گرفته و به مرحله تدارکات رسیده است.

در همین حال، مدت زمان تصفیه مالی مالیه دهندگان که پیش از آن زمانگیر بود، اکنون به ۲۱ روز که ۱۶۸ ساعت کاری را در بر می گیرد، کاهش یافته است.

پیش از این مالیه دهندگان برای تصفیه مالیات شان به ارایه ۱۳سند حمایوی مالی نیاز داشتند، اما اکنون این روند به ۵ سند کاهش یافته است.

تمیم گفت، آن شمار شرکت هایی که جواز دریافت کرده اند و از چند سال به اینسو فعالیت تجارتی ندارند، جواز شان تمدید نخواهد شد و قرار است لیست ۵۰ هزار شرکت از این دست، با وزارت مالیه شریک ساخته شود.

معین عواید و گمرکات وزارت مالیه گفت که کمیته عواید در ولایات به رهبری والی ها ایجاد گردیده و تعدیل قانون مالیات برعایدات زیر کار قرار دارد.

او گفت، فصل انتخابات ظاهراً بر کار تجارت تاثیر گذاشته که با اعلان نتایج انتخابات، بازار کار و بار رونق بیشتر خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید