روزنامه اصلاح

وزارت مالیه: حکومت از ۲۴ تعهدی که در نشست جینوا سپرده بود، ۱۶مورد آن را عملی کرده است

وزارت مالیه می گوید که بیشترین شاخص‌های «نشست جینوا» که میان حکومت افغانستان و شرکای بین‌المللی تعهد شده بود، عملی شده و شماری از این شاخص‌ها نیز درحال تکمیل شدن است.

ناهید سرابی، معین پالیسی وزارت مالیه که روز یکشنبه در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، گفت که حکومت افغانستان، ۱۶ مورد از جمله ۲۴ مورد تعهدی را که در نشست جینوا به جامعه بین‌المللی سپرده بود، عملی کرده است.

او افزود که هشت مورد تعهدات این نشست، مربوط شرکای بین‌المللی می‌شود که حکومت افغانستان در قسمت موثریت کمک‌ها مشترکاً با آن‌ها کار می‌کند.

معین پالیسی وزارت مالیه تصریح کرد در نشست جینوا که در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی برگزارشد، میان حکومت افغانستان و شرکای بین‌المللی آن توافق‌نامۀ دو جانبه تحت عنوان «پاسخ‌گویی متقابل جینوا» صورت گرفت که شانزده شاخص که در رابطه به حکومت‌داری خوب از جمله ثبات مالی، توسعه، حقوق شهروندی و مبارزه با فساد می‌شد مورد تطبیق قرار گرفت.

او گفت: «در سال ۲۰۱۹ از تعهدات مهمی که عملی شده، افزایش ۲۷.۵ درصدی کارمندان زن در بخش خدمات ملکی که شامل ۳۳ څارنوال و هشت قاضی در سطح‌ ولایت‌ها و ولسوالی‌ها است و همچنان برگزاری انتخابات بیش‌تر از ۱۲هزار شورا‌ی محلی که توسط برنامه میثاق شهروندی درسطح روستاهای افغانستان تطبیق شده است.»

بانو سرابی همچنان گفت که حکومت افزون بر تعهدات نشست جینوا، با برخی شرکای بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا، بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی تعهداتی را امضا کرده است.

او گفت: درسال ۱۳۹۸ در دو بخش تعهداتی با اتحادیه اروپا داشتیم که یکی آن تعهدات ثابت در بخش اقتصاد بزرگ، مدیریت مالی عامه و بخش دیگر آن شاخص‌های اقتصادی را شامل می‌شود که صد درصد عملی شده اند.

معین وزارت مالیه به کاهش کمک‌های جهانی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی به افغانستان اشاره کرده، گفت که کمک‌های مالی در بخش نظامی و ملکی پس از سال ۲۰۱۴ رو به کاهش بود، اما حکومت روی بدیل این کمک‌ها پلان‌گذاری کرد تا کاهش این کمک‌ها پروژه‌های انکشافی را متاثر نسازد.

بانو سرابی تصریح کرد شماری از تعهداتی که تاکنون پیش‌رفت نداشته اند، میعاد زمانی آن‌ها تا سال ۲۰۲۰ تعیین شده که تا آن زمان عملی خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید