روزنامه اصلاح

وزارت صحت عامه: ۳۰ درصد داروی مورد نیاز بازارهای افغانستان از راه قاچاق تأمین می‌شود

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان تایید می‌کند که هنوز هم دوای بی‌کیفیت به شکل قاچاقی وارد بازار ادویه این کشور می‌شود.

وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفته که “بین ۲۰ تا ۳۰ درصد” داروهای مورد نیاز کشور از راه های قاچاقی تامین می‌شود. او گفته که این داروها آزمایش لابرتوار نیز نمی‌شوند.

آقای مایار دلیل قاچاق دوا به این پیمانه‌ی وسیع را عدم کنترول جدی بر مرزها خوانده است.

با این حال، او گفته که وزارت صحت عامه برای قانونمندسازی بازار دوا تلاش می‌کند و اخیراً بیش از ۹۰۰ شرکت داخلی و خارجی را که ادویه بی‌کیفیت به افغانستان وارد می‌کردند، مسدود کرده اند.

او گفت: “یک تعداد شرکت‌هایی است که دوا را از کمپنی‌های وارد می‌کند که در وزارت صحت آن کشور، آن کمپنی را نمی‌شناسد، یعنی به این معنا که آن دوا صرف برای افغانستان تولید می‌شود، به افغانستان صادر می‌شود و در این کشور، مردم فقیر با پول گزاف آن دوا را می‌خریدند.”

آقای مایار افزود: “کاری که وزارت صحت به خاطر نظام‌مند ساختن مارکیت دوایی کرد، این شرکت‌ها را ارزیابی کرد. در حدود ۸۰۰ شرکت داخلی و ۱۱۳ شرکت خارجی جوازشان سلب شد“.

سخنگوی وزارت صحت عامه می گوید که در حال حاضر شرکتهایی جواز واردات دوا به افغانستان را دارند که در کشور مبدا و مقصد تجارت ادویه، ثبت شده باشند.

همچنان آقای مایار از قرارداد دولت با دولت صحبت کرد و گفت: “دولت افغانستان به پیمانه زیاد، از دولت هندوستان دوا خریداری می‌کند که هم کیفیت دوا خوب می‌باشد و هم ارزان می‌باشد و از طریق تاسیسات صحی وزارت صحت عامه، دفاع، داخله و امنیت به مصرف خواهد رسانید“.

ارزش مالی بازار داروی افغانستان بیش از یک میلیارد دالر است. وزارت صحت افغانستان تلاش می‌کند تولیدات داخلی را در این زمینه تقویت کند.

آقای مایار گفت که در حال حاضر، چهل شرکت داخلی، بیش از ۲۰ نوع دوا و محصول صحی را در افغانستان تولید می‌کنند که ده درصد نیازهای داخلی را مرفوع می‌سازد.

اما هنوز هم انتقادهای جدی در زمینه‌ی تولید و واردات ادویه به کشور وجود دارد و به گفته باشندگان کابل، در روی جاده‌ها دوا با قیمت پایین به فروش می‌رسد که گاهی اوقات تاریخ مصرف آن داروها نیز گذشته است.

شماری از باشندگان کابل می‌گویند به دلیل فقر، مردم ترجیح می‌دهند که از این داروها بخرند؛ البته در بعضی از دواخانه‌ها نیز دوای تاریخ گذشته به فروش می‌رسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید