روزنامه اصلاح

وزارت صحت عامه: ۲۴درصد از شهروندان کشور از فشارهای روانی رنج می‌برند

وزارت صحت عامه‌ روز گذشته نخستین سمپوزیم ملی صحت روانی را در تالار کنفرانس این وزارت راه اندازی کرد.

این سمپوزیم به هدف شناسایی چالش‌ بیماری‌های روانی و دریافت راه حل‌ها برای کاهش این بیماری راه اندازی گردیده است.

 دیوه صمد، معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه، راه اندازی این سمپوزیم را در راستای کاهش بیماری‌های روانی در کشور مهم عنوان نموده، گفت که در این سمپوزیم شماری از متخصصان صحت روانی داخلی و خارجی اشتراک نموده تا دیدگاه های شان را پیرامون بهبود صحت روانی در کشور در میان بگذارند.

هم‌چنان معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه تأکید نمود، که این وزارت برای نخستین بار ارزیابی‌ای را در رابطه به صحت روانی در ۱۶ ولایت کشور با هم‌کاری اتحادیه‌ی اروپا انجام داده است. وی گفت: این ارزیابی به ما کمک می‌کند تا بدانیم چه تعداد افراد از مشکلات روانی در کشوررنج می برند.

معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه گفت: این ارزیابی نشان داده است که میزان اختلالات افسرده گی در افغانستان ۴.۸۶ درصد، اضطراب ۲.۷۸ درصد، صدمه روانی ۵.۳۴ درصد، میزان سوء استفاده از مواد نشه‌آور به ‌شمول ادویه خواب‌آور در حدود ۱۲.۲۰ درصد و افکار خودکشی ۷.۲۵ درصد می‌باشد.

در این ارزیابی نیز آمده است که ۴۷ درصد از مردم فشار روانی را تجربه کرده اند که ۲۴ درصد، به طور شدید از فشارهای روانی رنج می‌برند.

از سوی هم،‌ داکتر فدا محمد پیکان ،معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه در پیوند به کارکردهای وزارت صحت عامه در بخش صحت روانی در پاسخ به خبرنگاران گفت که این وزارت برای کاهش بیماری‌های روانی در کشور حدود ۷۵۰ تن مشاور روانی را تربیه نموده، که اکنون در هر مرکز صحی یک مشاور روانی حضور دارد.

درهمین حال آقای ماوریژن شیان نماینده‌ی اتحادیه‌ی اروپا درافغانستان، فقر،‌ جنگ، ‌بیکاری و خشونت را از جمله عوامل بیماری روانی در افغانستان دانست. او هم‌چنان اضافه کرد که اتحادیه‌ی اروپا بخش صحت روانی وزارت صحت عامه را از سال ۲۰۰۳ به این طر ف در بخش‌های گوناگون به ویژه آموزش مشاوران روانی کمک کرده است و این کمک‌ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

قابل یاد آوری است که این وزارت در نظر دارد تا تعداد مشاورین روانی را در سه سال آینده به یک هزار تن افزایش دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید