روزنامه اصلاح

وزارت صحت عامه: بیشتر از ۲۰ درصد زنان فاصله بین ولادت‌ها را رعایت نمی‌کنند

وزارت صحت عامه عدم رعایت فاصله بین ولادت‌ها را یکی از مشکلات صحی فرا راه زنان در کشور دانسته تاکید دارد که هنوز هم بیشتر از ۲۰ درصد زنان در کشور این فاصله را رعایت نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ احمد جان نعیم معین پلان و پالیسی وزارت صحت که روز یکشنبه (۴ سنبله) در نشستی که به منظور بررسی مشکلات صحی زنان و فرآورده‌های دارویی در این زمینه در مقر این وزارت دایر شده بود، افزود که وزارت صحت در تلاش است تا فراورده‌های دارویی موثر برای رعایت فاصله میان ولادت‌ها را از طریق سکتور خصوصی فراهم سازد.

آقای نعیم گفت که نقش سکتور خصوصی برای جلوگیری از مشکلات صحی زنان در کشور برجسته بوده و وزارت صحت عامه زمینه سرمایه گذاری بیشتر را در این بخش فراهم کرده است.

به گفته او، مشکل عمده عدم رعایت فاصله بین ولادت‌ها است که هنوز هم بیشتر از ۲۰ درصد زنان در کشور این فاصله را رعایت نمی کنند و باید این مشکل برطرف گردد.

او تاکید کرد که عدم رعایت فاصلهی کافی میان ولادت‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلات صحی خطرناک برای زنان و نوزادان در جامعه گردد.

معین وزارت صحت خاطر نشان کرد، محصولات دارویی که پس از این از طریق سکتور خصوصی در آینده نزدیک برای مردم معرفی می‌گردد از کیفیت بسیار بلند برخوردار است و می‌تواند مشکل فاصله میان ولادت‌ها را با اطمینان حل کند.

به گفته او، وزارت صحت عامه در نظر دارد تا روی چهار مشکل صحی زنان که در نتیجهی بررسی‌های وزارت صحت طی یک و نیم دهه گذشته شناسایی شده با سکتور خصوصی در میان بگذارد تا در این بخش‌ها سرمایه گذاری کنند.

به گفته او، رفع کم خونی در زنان و کودکان از مشکلات دیگری است که سکتور خصوصی با ارائه تابلیت‌های موثر آهن وزارت صحت را همکاری خواهند کرد.

او یاد آور شد که موسسهی اجتماعی افغان قرار است ۱۴۲۰ کودک که از مشکلات کم‌خونی رنج می‌برند را در مدت ۵ سال زیر تداوی قرار دهد.

با این وجود، زلیخا انوری رییس بخش بارداری خانم‌ها در وزازت صحت عامه نیز همکاری سکتور خصوصی در عرضهی خدمات صحی را یک اقدام نیک بیان داشت و گفت که سکتور خصوصی می‌تواند در بخش کاهش مشکلات صحی نقش موثر بازی کند.

خانم انوری افزود، تمامی اقلام دوایی با همکاری سکتور خصوصی باید به بازار عرضه گردد و این سکتور باید در بخش تولید و تورید محصولاتی که از وقوع اسهالات و پاکسازی آب‌ها جلوگیری می‌کند توجه ویژه داشته باشند.

با این وجود؛ وزارت صحت می‌گوید که هنوز هم مشکلات جدی صحی زنان و اطفال در کشور وجود دارد و کمک‌های جامعه جهانی نیز در این راستا جوابگوی نیازمندی‌های صحی مردم افغانستان نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید