روزنامه اصلاح

وزارت صحت‌عامه: واقعات«ایدز»در کشور کاهش یافته‌ است

وزارت صحت‌عامه روز گذشته روز جهانی مبارزه با ایدز را با شعار(اکنون واقعه‌ی جدید اچ.آی.وی را توقف دهید) در حالی تجلیل کرد که بر اساس معلومات این وزارت، واقعات این بیماری در کشور کاهش یافته است.

به گزارش آژانس باختر، وزارت صحت‌عامه مدعی است که با تطبیق استراتیژی این وزارت در دو سال اخیر واقعات ایدز در کشور قوس نزولی را پیموده است.

داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت‌عامه در محفل تجلیل از روز جهانی مبارزه با ایدز با اشاره به موضوع گفت که دو سال قبل اداره‌ی مبارزه علیه اچ آی وی ملل متحد، تعداد واقعات ایدز را در افغانستان بیش از ۷هزار واقعه گزارش داده بود، اما سروی‌ای را که امسال انجام داده، واقعات ایدز در افغانستان را در حدود ۵۹۰۰ واقعه ثبت کرده است.

وی بیان کرد که این وزارت معاینات ایدز را بالای ۱۰هزار زندانی تطبیق کرده که در این معاینات هیچ واقعه‌ی مثبت ایدز ثبت نشده است.

  روابط جنسی غیر مصئون، استفاده از سوزن مشترک توسط مصرف کننده‌های زرقی مواد مخدر، تیغ‌های ملوث در سلمانی‌ها، وسایل جراحی که تعقیم نشده باشد، انتقال خون ملوث از یک شخص به شخص دیگر از عوامل سرایت این مرض خوانده می شود. 

در این محفل نماینده‌ی سازمان صحی جهان نیز صحبت کرد و گفت، ما از بخش صحت، جامعه‌ی مدنی، بخش خصوصی و تمام ادارات می خواهیم  که یکجا برای دستیابی به هدف صحت برای همه و بهبود دسترسی خدمات کار کنیم تا از افزایش واقعات مثبت ایدز جلوگیری شود و مرگ و میر ناشی از این مرض که قابل تداوی و قابل پیشگیری می‎باشد، کاهش یابد. 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید