روزنامه اصلاح

وزارت زراعت: تولیـد زعفـران افغانستان به۱۸٫۳ متریک تُن رسیده است

کشت زعفران در افغانستان در یک دهۀ گذشته به گونۀ بی‌پیشنیه‌ای افزایش یافته است. حکومت افغانستان از چندین سال به اینسو در تلاش این است تا زعفران را به عنوان کشت بدیل در برابر کوکنار ترویج نماید. به باور آگاهان امور زراعتی، اقلیم افغانستان برای کشت و برداشت زعفران مساعد است و زعفرانی که از افغانستان به دست می‌آید، عالی ترین نوع زعفران در جهان شناخته می شود.

خوشبختانه این فرآورده های حلال که هم زمینۀ اشتغال زایی برای هموطنان ما را فراهم ساخته و هم بدیل بسیار خوب در برابر کشت تباهکن و بدنام بتۀ کوکنار است، توانسته است در زندگی تعداد زیادی از مردم ما تغییرات چشمگیری وارد نماید.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، در پاسخ به پرسشی که درحال حاضر در چند ولایت کشور زعفران کشت می شود، آب، هوا و خاک کدام ولایت بیشتر برای کشت زعفران مساعد است، آیا این نبات می تواند بدیل کشت کوکنار برای زارعان کشور باشد یا خیر؟ چنین توضیح ارایه کرد:

در حال حاضر تقریباً در اکثر ولایت های افغانستان زعفران کشت می شود. خوشبختانه همه ساله زعفران کشور ما در حال رشد و توسعه است و  آخرین گزارش‎هایی که طی سال روان از سرتاسر کشور به ما رسیده، میزان تولید زعفران در مجموع به هجده اعشاریه سه متریک تُن رسیده که نسبت به سال گذشته دو اعشاریه سه متریک تُن اضافه تر شده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ تولید زعفران در کشور شانزده متریک تُن بود و امسال سطح تولید آن به هجده اعشاریه چهار متریک تُن رسیده است که یک رشد قابل ملاحظه را در سرتاسر کشور نشان میدهد. آقای رستمی می گوید، نود در صد زعفران افغانستان در ولایت هرات کشت و تولید می شود؛ چنانیکه امسال ما شاهد قطعات نمایشی زعفران در ولایت هرات بودیم.

آقای رستمی گفت: افغانستان فعلاً در سطح جهان ظرفیت کافی تولید پیاز زعفران را دارد و این فرآورده‎ی حلال بدیل فوق العاده عالی کشت کوکنار در کشور شده می تواند.

پرسش: در کشت زعفران بیشتر، زمینه‎ی کار و اشتغال زایی برای کدام طبقه‎ی مردم مهیا شده و تأثیر گذاری آن در اقتصاد خانواده ها در کدام سطح است؟

پاسخ: در کشت و تولید زعفران بیشتر زمینه‎ی کار و مصروفیت برای خانم ها و دختران جوان فراهم شده؛ یعنی سالانه از یکصدو پنجاه هزار شغل بذری و فصلی که ایجاد میگردد اکثر آنرا زنان و دختران تشکیل میدهند. همچنان تأثیر گذاری آن در اقتصاد خانواده ها خیلی ها محسوس است، زیرا در کنار عواید مردهای خانواده، خانم ها و دختران که کار و مصروفیت نداشتند اکنون با کشت و تولید زعفران مصروف کار شده اند و یک عاید حلال، پر منفعت و چشمگیر نصیب خانواده ها می شود که خود دارای اهمیت زیاد می باشد.

پرسش: زعفران افغانستان در کدام کشورهای جهان بیشترین خریداران را دارد و قیمت یک کیلوگرام زعفران افغانستان به چند دالر می رسد؟

پاسخ: اکثر کشورهای جهان علاقه مند و خریدار زعفران افغانستان استند و ما تقریباً به کشورهای زیاد صادرات داریم، اما کشورهای عربی مانند: امارات متحده‎ی عرب، عربستان سعودی و همچنان کشورهندوستان از بزرگترین مشتریان زعفران افغانی می‎باشند.

وی افزود: قیمت یک کیلوگرام زعفران در هر کشور متفاوت است؛ از یکهزار و پنج صد دالر گرفته تا دو هزار دالر و حتی چهار هزار دالر هم به فروش رسیده است. 

پرسش: درحال حاضر با وصف اینکه این محصول نباتی کشور هم منفعت زیاد  دارد و هم حلال است، هم زمینه‎ی کار برای عده‎ی مهیا شده است، پلان های بعدی وزارت زراعت در زمینه‎ی کشت، تولید و توسعه‎ی آن چه می باشد؟

پاسخ: وزارت زراعت در این مورد یک برنامه و پلان پنجساله دارد که تا سال ۱۴۰۰ هجری-خورشیدی باید آنرا عملی نماید. اما فعلاً وزارت زراعت از پلان و برنامۀ خود پیشی گرفته و پیشرفت چشمگیر کرده است. زیرا در پلان پنجساله تولیدات سالانه‎ی خود، ما تولید زعفران را در سال چهارده تُن تخمین کرده بودیم، در حالیکه دو سال قبل از سال ۱۴۰۰خورشیدی، تولید زعفران به هجده اعشاریه سه و هجده اعشاریه چهار متریک تُن درسال رسیده است که یک رقم بلند توسعوی را نوید میدهد.

آقای رستمی می گوید، اگر در هر عرصه‌ی از تولیدات داخلی کشور از پلان و برنامه‌ی طرح شده یک درصد پیشگام و رو به انکشاف باشیم انشاالله به زودترین فرصت از لحاظ تولید محصولات زراعتی به خودکفایی نایل خواهیم آمد.

سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید