روزنامه اصلاح

وزارت دفاع: ولسوالی مارجه‌ی هلمند به گونه‌ی کامل از وجود طالبان پاکسازی شد

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که ولسوالی مارجه ولایت هلمند به طور کامل از وجود طالبان مسلح پاکسازی شده است.

در اعلامیه‌ای نشر شده از سوی این وزارت آمده است که عملیات برای بازپس‌گیری ولسوالی مارجۀ ولایت هلمند که توسط قول اردوی ۲۱۵ میوند رهبری می‌شود، به تاریخ ۱۷ نوامبر آغاز شد و این عملیات از دو سمت یعنی از سمت لشکرگاه و ولسوالی نادعلی صورت گرفت.

در اعلامیه گفته شده که در این عملیات یک فرمانده مهم نظامی طالبان بنام عبدالباری کشته شده و دو دیپوی اسلحه و مهمات طالبان از بین برده شده است.

این اولین بار نیست که قوای امنیتی افغان برای تصرف مارجه عملیات انجام می‌دهد، قبلاً هم این ولسوالی تحت تصرف نیروهای امنیتی درآمده بود ولی گروه طالبان دوباره آنرا تصرف کرد.

در عملیات برای تصرف مارجه در سال ۲۰۱۰ میلادی تقریباً ۱۵ هزار سرباز افغان و خارجی اشتراک کردند و مارجه را تحت کنترول گرفتند ولی در سال ۲۰۱۴ میلادی با بیرون رفتن قوای خارجی از این منطقه وضعیت مارجه خراب شد و در سال ۲۰۱۵ مارجه دوباره بدست طالبان سقوط کرد.

این بار هم شورای ولایتی هلمند می‌گوید که در بعضی نقاط مارجه هنوز جنگ جریان دارد و ترس آن وجود دارد که این ولسوالی دوباره بدست طالبان سقوط کند.

اما جنرال ذبیح الله مهمند فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند یک روز بعد از آغاز عملیات گفته بود که این بار مارجه سقوط نخواهد کرد.

او افزود: “به مردم مارجه اطمینان می‌دهیم تا جایی که امکان دارد مناطق را تصفیه می‌کنیم.”

مهمند گفت، هدف اینست که تمام پناهگاه‌های دشمن از بین برده شوند و در باره محافظت این ولسوالی بعداً تصمیم گرفته خواهد شد.

او افزود، کندک و جز و تام‌های اردوی ملی و قوای امنیتی در مارجه حضور دارند و می‌توانند تأمین امنیت کنند.

مارجه یک منطقه بسیار مهم برای طالبان بود؛ زیرا در این منطقه کشت کوکنار زیاد است و منبع درآمد بزرگ برای طالبان به شمار می‌رود.

سازمان ملل متحد در یک گزارش خود در ماه جولای سال جاری گفته بود که در سال ۲۰۱۸ میلادی در سطح افغانستان بیشترین کوکنار در ولایت هلمند کشت شده بود.

نظر به گزارش ملل متحد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی ۲۶۳ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود که ۱۳۷ هزار هکتار آن در مربوطات ولایت هلمند بود.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند می‌گوید که طالبان از راه “تجارت مواد مخدر” جنگ خود را تمویل می‌کنند و تصرف مارجه برای آن‌ها “ضربه بزرگ اقتصادی” خواهد رساند، زیرا زمین‌های هموار و دشت‌های این ولسوالی برای کشت کوکنار بسیار مساعد است.مارجه چهارمین ولسوالی است که در ولایت هلمند در سال ۲۰۱۹ از چنگ طالبان آزاد شده است.

قبل از این ولسوالی‌های ناوه، نادعلی و گرمسیر هلمند هم از تصرف طالبان بیرون شده و این عمل به منابع مالی طالبان ضربه شدید وارد کرده است.

در نتیجۀ جنگ‌ها در مارجه تعداد زیاد مردم بیجا شده و شماری زیاد آن‌ها به لشکرگاه پناه برده اند. سخنگوی والی هلمند در این مورد ارقام دقیق نداد. اما خبرنگار رادیو آزادی از لشکرگاه می‌گوید که در اثر جنگ‌ها از نقاط مختلف هلمند ۱۴ هزار خانواده به لشکرگاه بیجا شده و هر روز هزاران نفر در مقابل دفتر “کمک به بیجا شدگان” در این شهر صف می‌بندند.

ممکن است شما دوست داشته باشید