روزنامه اصلاح

وزارت تجارت: صادرات افغانستان ۵۷ درصد افزایش یافته است

ادارۀ امور ریاست‌جمهوری، نشست ملی توسعۀ تولیدات و صادرات جلغوزه و پستۀ افغانستان به بازار های جهانی را روز پنجشنبه (۲۱ سنبله) با حضور مقام های دولتی، رؤسای اتاق تجارت، متخصصین پسته و جلغوزه، باغداران و سرمایه‌گذاران در کابل برگزار کرد.

خان ولی بشرمل، معاون تخنیکی اداره امور گفت که در این نشست برسر احیای جنگلات پسته وجلغوزه، ایجاد جنگلات تازه، جمع آوری و بسته بندی معیاری و صادرات این دومحصول به بازارهای جهانی، بحث صورت می گیرد تا نتایج آن به ریاست جمهوری پیشکش گردد.

آقای بشرمل با تأکید بر ضرورت مشارکت بین مردم وحکومت افزود که نیاز است تا میزان تولیدات پسته در شمال وجلغوزه در جنوب کشور، توسعه داده شود.

جنگلات جلغوزه در ۹ ولایت افغانستان وجود دارد و تا اکنون ۴۴ هزار هکتار زمین را احتوا می‌کند.

حشمت الله غفوری، معین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفت که سال گذشته از جنگلات جلغوزه افغانستان بیش از ۲۳ هزار تن محصول به دست آمده است.

اوگفت: وزارت زراعت در سال جاری ۶.۶ میلیون نهال جلغوزه و۳.۵ میلیون نهال پسته غرس کرده است.

افزون بر جلغوزه، پسته نیز از محصولات عمده زراعتی درافغانستان به شمار می‌رود و در حال حاضر در شمال کشور در ۱۱ ولایت به شمول هرات در غرب کشور کشت می‌شود. هم اکنون ۳۵۷۱ هکتار جنگل پسته در این ولایت‌ها موجود است و سال گذشته بیش از ۲۵ هزار تن از این جنگلات محصول به دست آمده است.

غفوری گفت، وزارت زراعت بزرگترین باغ پسته در زمینی به مساحت ۳۰ هزار هکتار را در آینده نزدیک در هرات ایجاد می‌کند و همچنان قرار است ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در دیگر ولایت‌ها نیز تاسیس شود.

در همین حال اجمل عبدالرحیمزی، معین وزارت صنعت و تجارت با اشاره به افزایش میزان صادرات گفت که صادرات افغانستان در ۴ سال گذشته ۵۷ درصد افزایش یافته است. او افزود که جلغوزه، پسته و زعفران از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و در حال حاضر از ۱۶ کشور جهان تقاضا برای خرید جلغوزه وجود دارد.

عبدالرحیمزی گفت که وزارت صنعت و تجارت در تلاش آن است تا گراف صادرات افغانستان افزایش یابد و تا ختم سال روان میزان مجموعی صادرات به حدود یک میلیارد دالر برسد.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت وسرمایه گذاری افغانستان در این نشست با سپاس‌گزاری از توجه رییس‌جمهور به سکتور خصوصی گفت، وعده‌هایی که از سوی رییس‌جمهور به این سکتور صورت گرفته بود، به ویژه در بخش تولیدات داخلی عملی شده است.

اوبه نمایندگی از سکتور خصوصی اطمینان داد که در زمینۀ افزایش میزان تولید، پروسس و صادرات محصولات داخلی تلاش صورت می‌گیرد.

معاونین والی‌های ولایات هرات، ننگرهار و خوست در این نشست زمینه برای احیا و ایجاد جنگلات پسته و جلغوزه در شمال وجنوب کشور را مهیا دانسته و خواهان زمینه سازی برای ایجاد فابریکه‌ های معیاری پروسس و بسته بندی به این دو محصول با ارزش شدند.

پسته وجلغوزه در افغانستان به پیمانه وسیع تولید می‌شود.

در سال‌ها اخیر از قاچاق جلغوزه به کشورهای همسایه جلوگیری شده است ودر حال حاضر این محصول از طریق دهلیزهای هوایی و بنادر، با نام افغانستان به بازارهای جهان صادر می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید