روزنامه اصلاح

وزارت امور مهاجرین: یکصد هزار خانواده از اثر سیلاب‌های اخیر بیجا شده اند

حوادث طبیعی در هر نقطۀ از کره زمین ممکن است اتفاق بیافتد که می تواند زلزله، طوفان، آتش سوزی، لغزش زمین، برفکوچ، لغزش کوه و سیلاب ها باشد. اما کشور ها می توانند با تدابیر پیشگیرانه، جلو تلفات و خسارات وارده از این حوادث را بگیرند، و یا حداقل آن را کاهش دهند.

افغانستان کشور کوهستانی است ک بعضاً شاهد وقوع زلزله های شدید، برفکوچ ها و لغزش زمین بوده و در معرض خطر جاری شدن سیلاب های مدهش از همه بیشتر قرار دارد.

چنانکه در این روزها برخی از ولایات کشور به خصوص ولایت های شمالی، جنوبی، شرقی و غربی شاهد سرازیر شدن سیلاب های ناشی از باران های موسمی بوده اند که بر اثر آن هزاران خانواده بی جا شده و خسارات هنگفت مالی و جانی را نیز به بار آور ده است.

محمد اسلم سیاس معاون ادارۀ ملی آمادگی مبارزه با حوادث گفت: در سراسر کشور سیلاب های مدحشی سرازیر شده که بیشتر خسارات در ولایات هرات، فاریاب، بادغیس، بلخ ، جوزجان و سرپل وارد گردیده، تا حال به تعداد ۴۰۱۸ منزل کاملاً تخریب و ۴۰۳۹ منزل قسماً تخریب شده، یک باب مسجد شهید و ۶۰ رأس مواشی از بین رفته و پنج باب پل منهدم شده است.

آقای سیاس می گوید، ادارۀ مبارزه با حوادث در ولایت ها از قبل آمادگی های برای رسیدگی به متضررین این حوادث داشته ، یعنی برای هر ولایت پنج تا بیست میلیون افغانی اختصاص داده شده است تا در اوقات مختلف برای رسیدگی به کسانیکه خانه های شان صد در صد تخریب شده توزیع گردد  و همچنان مواد غیر غذایی و مواد غذایی به شمول گندم در تمامی ولایات ذخیره داشتیم، که برای ۶۲۸ خانواده متضرر مواد غذایی برای ۷۱۸ خانواده مواد غیر  غذایی تهیه و توزیع گردیده است. وی می گوید، یک مقدار وجوه نقدیی برای فامیل های که شهید و یا زخمی دارند و کسانیکه نیاز به کمک نقدی داشتند از پولی که قبلاً در کمیته اضطرار در هر ولایت موجود بوده، توزیع گردیده است.

آقای سیاس از تدابیر و آمادگی های این اداره به خاطر وقوع همچو حوادث در آینده خبرمیدهد و می گوید: در دو مورد آمادگی وجود دارد، یکی کاهش خطرات حوادث و دیگر پاسخگویی به حوادث در بخش کاهش خطرات به شمول آگاهی دهی برای مردم که در موقع خطر باید بدانند چه کارهایی را انجام بدهند. همچنان اعمار دیوار های استنادی در برخی از این مناطق و استفاده از خریطه های پلاستیکی و ریگ به ساحاتی که نیاز به ترمیم دارند همکاری صورت گرفته و تا در موقع ضرورت برای اشخاص نیازمند کمک شود.

آقای سیاس گفت: ادارۀ ملی آمادگی مبارزه با حوادث از تمام کسانیکه در مسیر سیلاب ها و برفکوچ ها خانه ساخته اند خواهشمند است تا خانه های شانرا ترک کنند. قسمی که آقای سیاس گفت، بیشترین خسارات را در چند ولایت وارد گردیده که از جمله یکی هم ولایت هرات است، که از اثر سیلاب های اخیر بیشتر متضرر گردیده است. جیلانی فرهاد سخنگوی ولایت هرات به روزنامۀ اصلاح گفت: در طی چند روز گذشته حداقل ده تن از باشنده های هرات از اثر سیلاب    جان های شانرا از دست داده اند و به تعداد نه تن دیگر زخمی شده اند. به گفته وی، شمار زیادی از شهروندان هرات، خانه های شانرا از دست داده اند، زمین های زیاد زراعتی از بین رفته وخسارات هنگفت مالی به باشنده های این ولایت وارد شده است. به گفته آقای فرهاد، برای متضررین این رویدادها هم کمک نقدی و هم مواد غذایی و کمک های دیگر صورت گرفته تلاش شده تا از طریق شورای ولایتی یا موسسات بین المللی کمک های بیشتر توزیع شود. وی افزود، برخی از خانواده هایی که، خانه های شانرا ترک نموده بودند دو باره به خانه  های شان برگشته اند. دراین مرحله تلاش ها بر این است تا مدیریت اصلی کمک رسانی به افراد و خانواد های متضرر صورت بگیرد؛ البته تدابیری که برای جلوگیری از خسارات بیشتر برای مناطق سیلاب زده در نظر گرفته شده، در سطح ولسوالی ها از حرکت وسایط در این مناطق جلوگیری شده و خانواده ها از یکجا به جای دیگر انتقال داده شده اند که این تدابیر سبب شده تا جلو خسارات بعدی را بگیرد. 

آقای فرهاد گفت: اما در بعضی مناطق هرات از اثر بی احتیاطی خود باشنده ها بوده که اعضای خانواده های شان را از دست داده اند. در حالی که برای آنها در رابطه به خطر سرازیر شدن سیلاب از قبل آگاهی داده شده بود و باید خانه های شانرا که در مسیر سیلاب هاست ترک می کردند. بر اساس پیش بینی های که صورت گرفته، احتمال سرازیر شدن سیلاب در روزهای آینده در برخی ولایات و به خصوص ولایت هرات وجود دارد، اینکه چه تدابیر پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از خسارات مالی و تلفات جانی در هرات در نظر گرفته شده جیلانی فرهاد سخنگوی مقام ولایت هرات گفت: تلاش ها بر این است که از طریق کمیته های ولایتی به خانواده ها ابلاغ شود تا مناطق شانرا ترک نمایند ، همچنان کوشش می شود تا مسیر آب یا سیلاب تغییر داده شود، اطلاع رسانی منظم صورت بگیرد و خانواده ها به مناطق امن انتقال داده شوند. از اینکه سیلاب بیشتر در مناطق ولسوالی ها کشک کهنه، کشک رباط سنگی ، زنده جان، انجیل و کلدره  چشت صورت  گرفته و مردم را بیشتر متضرر ساخته، برای مردم این مناطق از طریق مساجد، منابر و رسانه های محلی آگاهی داده می شود و روند کمک رسانی و آگاهی دهی ادامه دارد.

این در حالی است که شکایت ها از وضعیت بد بی جا شدگان در ولایت هرات وجود دارد. سید عظیم کبرزانی نماینده مردم ولایت هرات در شورای ولایتی به رسانه ها گفته: موقیعتی که برای بیجا شدگان در منطقه مسلخ در شمال ولایت هرات در نظر گرفته شده مناسب نیست، خیمه های آنان را دو باره سیل برده است. وی از نهادهای مسؤول خواسته تا زمینۀ برگشت آنان را به منازل مسکونی شان هر چه زودتر فراهم سازند.

در همین حال رضا بایر معاون سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده ها می گوید: تیم سروی ریاست امور مهاجرین ولایت هرات در ساحه استند، تا کنون نتایج سروی از بی جا شدگان دقیق نیست و کار روی آن جریان دارد.وی می گوید، به زودی ارقام این بی جا شدگان از طریق سروی اعلام میشود و مطابق آن کمک های نهادهای مددرسان داخلی و بین المللی را برای بی جا شدگان خواهیم داشت که بیشتر  این کمک ها وسایل خانه و فرش می باشد؛ زیرا خانواد ها بیشتر  وسایل خانه، آشپزخانه و فرش های شان رااز دست داده اند. حدود یکصد هزار خانواده از اثر جاری شدن سیلاب های اخیر در ولایات بی جا شده اند.

البته در حال حاضر، بیجا شده گان در حالت اضطرار به سر می برند که بعداز ختم این حالت، توزیع کمک ها از سوی وزارت دولت در امور حوادث صورت می گیرد.

وی در رابطه به تدابیر بعدی برای جلوگیری از خسارات سیلاب های احتمالی در  مناطق آسیب پذیر می گوید: محلات در نظر گرفته شده تا بیجا شدگان به آنجا انتقال داده شوند. در ولایت هرات یک کمپ موقت برای بیجا شدگان ایجاد شده که سال گذشته نیز آنعده از هموطنان ما که از اثر خشک سالی از مناطق شان بیجا شده بودند به همان کمپ جابجا شده اند و در نظر است تا  کسانیکه از اثر سیلاب ها از مناطق شان بیجا می شوند به همین کمپ انتقال داده شوند، در این کمپ ۱۶ هزار خیمه برای بی جا شده گان در نظر گرفته شده است. 

مهوش

ممکن است شما دوست داشته باشید