روزنامه اصلاح

وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان: هیچ‎ برنامه‌‌ای برای اخراج اجباری پناهجویان افغان روی میزکار حکومت سویس قرار ندارد

هفته گذشته در آستانه‎ی اجلاس جهانی مهاجران، نشست به ریاست داکتر عبدالله عبدالله با حضور نمایندگان کشورهای کمک کننده در قصر سپیدار برگزار گردید. در این نشست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه‎ی کشور خواهان کار مشترک و پیگیری جامعه‎ی بین‎المللی برای رسیدگی به وضعیت مهاجران و بی‎جا شدگان افغان، برگشت دواطلبانه و اسکان مجدد آن‎ها گردید. این در حالیست که به تازگی گزارشی مبنی بر اخراج شماری از پناهجویان افغان از کشور سویس منتشر گردیده و نگرانی‎هایی هم از مشکلات پناهجویان افغان در کشورهای اروپایی همچو اقامت طولانی در کمپ‎ها، الی بررسی اسنادشان به خاطر تقاضای پناهندگی، مشکلات در مسیر راه و اردوگاه‎های یونان، ترکیه و سایر مشکلات صحی، آموزشی، جای بود و باش هنوز هم رو به رو استند.

اما رضا بایر سخنگوی وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان موضوع اخراج اجباری پناهجویان افغان از کشور سویس را تایید ناشده دانسته می‎گوید: معین امور مهاجران هفته‎ی قبل طی ملاقاتی که با مسؤول بخش مهاجرت کشور سویس داشت گفت: تلاش‎‏ها بر این است تا همه پناهجویان که در کشور سویس اقامت دارند و درخواست پناهندگی داده‎اند پذیرفته شوند و تعهدی مبنی بر این مورد صورت گرفت، آن‎عده از پناهجویان که درخواست پناهندگی‎شان مطابق قانون داخلی سویس نیست، به گونه‎ی دواطلبانه به افغانستان برگشت داده شوند.

وی افزود:  هیچ‎ گزینه برای اخراج اجباری پناهجویان افغان روی میز کار حکومت سویس قرار ندارد.

وی تعداد پناهجویان افغان را در مجموع کشورهای اروپایی را حدود چهار صد و هشتاد و هفت هزار تن آمار داده گفت:

این رقم کسانی استند که پناهندگی‎شان قبول شده و کسانی دیگری هم استند که اسنادشان در حال طی مراحل است، هم‎چنان از سال ۲۰۱۹ تا هنوز هشتصد و بیست و یک تن مهاجر از مجموع کشورهایی اروپایی به گونه‎ی اجباری اخراج و به افغانستان برگشته اند و حدود سه صد و سی تن به گونه‎ی دواطلبانه ازکشورهای اروپای به کشور برگشت کرده اند. در مجموع حدود یک‌هزار و یک‌صدو۵۱ تن برگشت کننده از کشورهای  اروپایی داریم، البته این ارقام بعد از اینکه در سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا اعلان کرد که یک‌صدهزار افغان را از کشورهای اروپایی اخراج می‌نماید گزارش شده که ملاقات مقامات وزارت امور مهاجران و عودت کننده‌گان با اتحادیه اروپا سبب شد تا بر اساس تفاهم‌نامه‎ی که با اتحادیه اروپا  به امضأ رسید از اخراج اجباری و کتلوی حدود یکصد هزار تن از پناهجویان افغان جلوگیری شود. طی چهار سال گذشته یعنی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ در مجموع حدود سی‌هزار تن به گونه‌ی اجباری از اتحادیه اروپا، به افغانستان برگشت داده شده اند.

آقای بایر در مورد این‌که در حال حاضر چه تعداد پناهجویان در معرض برگشت اجباری قرار دارند، گفت: آن‌عده از پناهجویانی که درخواست های شان مطابق به قانون مهاجرت کشوری‌که در آن مقیم استند، نباشند، قابل قبول نیستند ؛ امکان دارد در معرض اخراج اجباری قرار بگیرند، اما وزارت امور مهاجران و عودت کننده‌گان همواره در تلاش است تا با همه‌ی کشورهای میزبان به تفاهم برسد تا قبل از اخراج اجباری پناهجویان افغان، گزینه بازگشت دواطلبانه را داشته باشند. البته برای کسانی‌که به گونه‌ی داوطلبانه به وطن برگشت می‌نمایند، یک‌مقدار پول از سوی موسسه IOM و کشور میزبان کمک می‌شود، تا بتوانند در داخل کشور اشتغال‌زایی نمایند، این مقدار پول در هر کشور متفاوت است.

آقای بایر عمده‌ترین مشکلات پناهجویان افغان در کشورهای اروپایی چیست؟

پاسخ: در حال حاضر عمده‌ترین مشکل پذیرفتن درخواست های پناهنده‌گی است که در این مورد تلاش‌هایی صورت گرفته تا بتوانیم کسانی‌که خود را به اروپا رسانیده اند، درخواست پناهنده‌گی شان مورد پذیرش کشورهای میزبان قرار بگیرد و در معرض اخراج اجباری قرار نگیرند.

اما مشکل قبولی‌ درخواست های پناهنده‌گی پناهجویان مربوط کشور میزبان است و مشکلاتی که پناهجویان در کشورهای یونان، ترکیه و اندونیزیا دارند، این است که پناهجویان از این کشورها به عنوان کشور ترانزیتی یا عبوری استفاده می‌نمایند، اما برنامه‌های روی‌دست است تا بتوانیم این مشکلات پناهجویان را در کشورهای یونان وترکیه حل نماییم که به همین منظور نمایند‌گی وزارت امور مهاجران و عودت کننده‌گان در این دو کشور ایجاد شده و فعالیت دارند و نماینده های وزارت مهاجرین به گونه‌‌ی مستقیم با پناهجویان در تماس اند و مشکل شان را با مقامات امور مهاجران این کشورها مطرح می‌نماید.

از سویی‌هم یکی از مشکلات اساسی پناهجویان افغان، مشکل جدا ساختن خانواده‌ها در مسیر راه است که سبب می‌شود اعضای خانواده به خصوص اطفال، ماه‌ها از هم‌دیگر جدا و بی‌خبر بمانند، این‌که برای حل این مشکل پناهجویان افغان، حکومت به ویژه وزارت امور مهاجران وعودت کننده‌گان چه اقدامات عملی روی‌دست دارد؟

سخنگوی وزارت امور مهاجران وعودت کننده‌گان می‌گوید: کسانی‌که به گونه‌ی غیر قانونی وارد یک کشور می‌شوند با این مشکل بر می‌خورند و امکان دارد که خانواده‌های شان را از دست بدهند و یا از هم جدا ساخته شوند، مقامات وزارت با تفاهمی‌که با اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی دارد، یکی هم روی همین مورد است که یک بحث بسیار مهم می‌باشد و البته تفاهم شده است تا از جدا ساختن خانواده‌ها جلوگیری شود و از اخراج اجباری مصوون بمانند.

وی در مورد حمایت حکومت از بازگشت کننده‌گان به کشور می‌گوید: در حال حاضر روی برنامه اشتغال‌زایی برای بازگشت کننده‌گان به وطن کار جریان دارد. بانک جهانی با IOM در یک برنامه به نام رادار برای بازگشت کننده‌گان ایجاد شغل می‌کند.

هم‌چنان کمیشنری عالی ملل متحد در افغانستان با موسسه UNHCR طی برنامه‌های دیگر زمینه تجارت کوچک را برای برگشت کننده‌ها فراهم می‌سازد. البته اتحادیه اروپا با بانک جهانی نیز برای برگشت کننده‌ها برنامه اشتغال‌زایی دارد که برای تطبیق این برنامه بانک جهانی ۲۰۹ میلیون دالر را اختصاص داده است که در همکاری با وزارت امور مهاجران وعودت کننده‌گان این برنامه آغاز وعملی می‌شود.

وی در مود این‌که کمک‌ها از کدام سال آغاز شده یا به تازه‌گی آغاز می‌شود، گفت: کمک‌های نقدی از سال ۲۰۱۶ آغاز و تا اکنون ادامه دارد.

در برنامه‌های اشتغال‌زایی به منظور حمایت از برگشت کننده‌ها در همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی زمینه‎ی آموزش حرفوی فراهم می‌شود تا بتوانند حرفه را بیاموزند، در گام بعدی وسایل کار در اختیار شان گذاشته می‌شود تا بتوانند وارد بازار کار شوند و برای خود ایجاد اشتغال نمایند.

آقای بایر افزود: در طول دوره حکومت وحدت ملی، توانستیم برای ۱۲۴ هزار برگشت کننده‌ از کشورهای اروپایی و همسایه مانند: ایران، پاکستان وترکیه به افغانستان، زمینه‎ی کار را فراهم نماییم.

از سویی‌هم به خاطر رفع مشکل بی‌سرپناهی برگشت کننده‌ها، برای آنعده از برگشت کننده هایی که در کشور میزبان دارای اسناد بودند و زمان برگشت در مرزها اسناد شان باطل می‌شود دو باره به افغانستان برگشت می‌نمایند، مستحق یک‌نمره زمین در داخل افغانستان، شناخته می‌شوند.

هم‌چنان وزارت امور مهاجران و عودت کننده‌گان در همکاری با وزارت شهرسازی و مسکن بر اساس فرمان ۳۰۵ دولت، زمین توزیع می‌کند. این وزارت مسؤولیت ساختن یک باب شلتر برای برگشت کننده‌گان دارد.

آقای بایر می گوید، با توجه به این‌که سال‌های قبل در توزیع زمین برای برگشت کننده‌گان مشکلاتی وجود داشت، بنابر  پیشنهاد وزارت امور مهاجران وعودت کننده‌گان فرمان قبلی که بر اساس آن زمین توزیع می‌شد تعدیل گردید ودر حال حاضر بر اساس طرزالعمل‌های روند توزیع زمین که مطابق فرمان جدید ریاست جمهوری نهایی و تأیید شده است و به، توزیع زمین آغاز می گردد.

وی در اخیر گفت: وزارت امور مهاجران وعودت کننده‌گان با همکاری اداره‎ی اسکان مجدد یا هبیتات سازمان ملل متحد در کابل و هرات، دفاتر ثبت برگشت کننده‌گان را ایجاد می‌نمایند که بعد از اعلامیه رسمی در نماینده‌گی‌های وزارت عودت مهاجران در دو ولایت ثبت و بعد از تشخیص برای مستحقین زمین توزیع می‌گردد.

 مهوش

ممکن است شما دوست داشته باشید