روزنامه اصلاح

وزارت اطلاعات و فرهنگ از روز مـادر بزرگـداشت نمـود

بیست چهارم جوزا مصادف است با روز جهانی مادر، هم‌زمان با این روزدر نقاط مختلف افغانستان به گرامیداشت از زحمات و فداکاری‌های مادران، محافل  مختلف فرهنگی و هنری برگزارمی‌شود و اشتراک کنندگان احساسات شان را در قالب شعر، سخن و برنامه های هنری نسبت به مادران ابراز می‌کنند. با این وصف وزارت اطلاعات و فرهنگ روز گذشته طی یک محفل، روز مادر را در کابل تجلیل کرد. در مراسمی که به این مناسبت تدویر یافته بود محمدرسول باوری معین فرهنگ و هنر این وزارت ضمن تبریکی روز مادر، گفت: همه اوصاف نیکو چون مقاومت، شجاعت، ایثار و فداکاری در وجود مادر است. ما  تنها این روز را به مادران محدود نمی کنیم، بلکه گرامیداشت از مقام مادر جز لاینفک فرهنگ ما است. در همین حال رولا غنی بانوی نخست کشور در یک پیام ویدیویی روز مادر را به زنان کشور مبارک گفته و مادران افغانستان را قربانی اول خط جنگ عنوان کرد. وی گفته است که: مادران، قربانی اول خط جنگ استند، چون این مادران استند که فرزندان و شوهران شان را در جنگ تحمیلی از دست می‌دهند. در عین حال شکیلا نظری رییس اطلاعات و ارتباط عامه وزارت امور زنان در کنار نا امنی؛ چالش های فرا راه زنان را ازدواج زیر سن، عنعنات ناپسند و ازدواج های اجباری می‌داند. وی می گوید: زنان با موانع گوناگونی چون عدم دسترسی به تعلیم و تربیه، مشارکت کمرنگ سیاسی و مسایل کاری مواجه استند و پیش از اینکه به پای خود بی ایستند، این چالش ها از طرف خانواده، جامعه و عنعنات سر راه شان سبز می‌شود.خانم نظری می‌گوید، در سطوح مختلف چون دستگاه دولت، انجوها و جامعه مدنی به توانایی زنان بی باوری موجود است و این امر بیشتر در کمرنگ شدن حضور آنها در ادارات نقش ایفا می‌کند.

از طرف دیگر این مقام وزارت امور زنان از کاهش مرگ و میر مادران خبر می‌دهد. وی میگوید که”در کنار این همه مشکلات، دست آورد های خوبی نیز داشته ایم؛ مثلاَ نسبت به سال‌های گذشته مرگ و میر مادران کاهش قابل ملاحظه‌ی داشته و همچنین حضور زنان در سکتور معارف قناعت بخش است.”

بر بنیاد گزارش ها، مرگ و میر مادران در سروی صحت سال ۲۰۱۸ در هر صد هزار ولادت زنده، بین پنج ونیم تا شش صد تن می‌باشد که در تناسب به سالهای گذشته کاهش را نشان می‌دهد در حالیکه در سالهای گذشته در حدود ۱۶ صد بوده است. از طرف دیگر وزارت صحت عامه افغانستان ماه گذشته اعلام کرد که در مقایسه به ۱۷ سال گذشته مرگ و میر مادران در حدود۷۵ درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر در حاشیه این محفل نیکوداشت از روز مادر، شاعران در خصوص مادر اشعار شان را به خوانش گرفتند و اجرای پارچه تمثیلی و برنامه موسقی در خصوص مادر اجرا شد و همینگونه نمایشگاه نقاشی در تناسب با روز مادر نیز تدویر گردید.

یک‌تن از اشتراک کنندگان در این گردهمایی گفت: خوشحالم که این گونه برنامه‌ها همه ساله پررنگ تر برگزار می شود و بدون شک مادران سزاوار هرگونه تشویق و توصیف اند.

 وی گفت: برگزاری چنین محافل در آگاهی و بیداری اذهان عامه نسبت به زن به خصوص مادر ممد واقع میشود و تاثیرات خوبی را در قبال خواهد داشت.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید