روزنامه اصلاح

واکنش وزارت مخابرات به تهدید شدن شرکت سلام توسط طالبان

فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در واکنش به تهدید شرکت مخابراتی سلام توسط گروه طالبان می‌گوید که این تهدیدها، مانع فعالیت این شرکت نمی‌شود.

آقای هاشمی که رییس هیئت بورد شرکت مخابراتی سلام نیز است، روز دوشنبه ۲۶ اگست (۴سنبله) گفت که شرکت مخابراتی سلام به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و “هیچ نوع تهدید مانع فعالیت این شرکت نخواهد شد“.

طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که “پس از این مراکز و پایه‌های این شرکت مخابراتی (سلام) به حیث هدف نظامی طالبان اعلام می‌گردد، فایبری را که این شرکت برای انترنت در زیر زمین فرش کرده، قطع می‌گردد. با پرسونل، وسایط این شرکت همانند ارگان استخباراتی برخورد می‌شود“.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افزود که در رابطه به تامین امنیت شرکت مخابراتی سلام و کارمندان آن، اقداماتی صورت خواهد گرفت.

سلام یک شرکت مخابراتی دولتی است که از چندین سال بدین سو در کنار دیگر شرکت‌های مخابراتی خصوصی در افغانستان فعالیت دارد.

پیش از این شرکت‌های مخابراتی خصوصی در افغانستان برای چندین شبانه روز فعالیت شان را به دلیل تهدید توسط افراد مسلح در شهر مزار شریف توقف داده؛ اما وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی اعلام کرد که شرکت مخابراتی سلام به فعالیت‌هایش در این شهر ادامه داده و سکتگی در کارش به وجود نخواهد آمد.

از سوی دیگر گروه طالبان شبکه های مخابراتی را در ولایت بادغیس تهدید کردند تا فعالیت شان را در جریان شب قطع کنند.

مسؤولان ریاست مخابرات ولایت بادغیس می‌گویند که پس از تهدیدات گروه طالبان از روز(شنبه ۲ سنبله) به این‌سو از طرف شب فعالیت شبکه‌های مخابراتی روشن، افغان‌بیسیم، اتصالات و ام تی ان در این ولایت قطع می‌شود و تنها شبکۀ مخابراتی سلام فعال است.

 عزیزالله صابری، سرپرست ریاست مخابرات بادغیس می‌گوید، در حال حاضر فعالیت چهار شبکۀ مخابراتی خصوصی از ساعت ۶ شام تا ۶ صبح در سراسر این ولایت قطع می‌شود.

به گفتۀ آقای صابری، طالبان به بخش امنیتی این شبکه‌های مخابراتی خصوصی در کابل هشدار داده‌اند که باید این شبکه‌ها تنها ۱۲ ساعت در روز فعالیت داشته باشند. هنوز علت این کار طالبان روشن نیست.

شماری از فعالان مدنی و باشنده‌گان بادغیس می‌گویند، قطع فعالیت شبکه‌های مخابراتی در این ولایت کاروبار مردم را صدمه می‌زند و از دولت می‌خواهند تا هرچه زودتر این مشکل را حل سازد.

فیض‌محمد میرزازاده، معاون والی بادغیس می‌گوید که از حکومت مرکزی خواسته‌اند تا این مشکل را  به زودی حل کند.

طالبان ماه پیش نیز فعالیت شبانۀ شبکه‌های مخابراتی را در ولایت بادغیس قطع کرده بودند که پس از چند روز فعالیت این شبکه‌های مخابراتی به حالت عادی برگشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید