روزنامه اصلاح

واکنش نمایندگان به تشدید خشونت‌ها در کشور؛ حاضریم به ولایات رفته علیه طالبان سلاح برداریم

نمایندگان مردم در شورای ملی می‌گویند که در صورت ادامۀ جنگ‌ از سوی طالبان، به ولایات شان رفته در حمایت از نیروهای امنیتی در برابر این گروه سلاح برخواهند داشت.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه (۲۱ میزان) این مجلس گفت: “برخی نمایندگان پیشنهاد دارند که در صورت تشدید حملات طالبان، همه نمایندگان عازم ولایات خود شوند و به منظور حمایت از نیروهای امنیتی سلاح بردارند.”
آقای رحمانی تاکید کرد، درصورتی‌که ضرورت شود، حتماً چنین کاری انجام خواهد شد. اما “خدا کند که وضعیت به چنین جای کشیده نشود.”
همچنین برخی نمایندگان دیگر نیز با اشاره به حملۀ طالبان بر مرکز شهر لشکرگاه در ولایت هلمند، تاکید کردند وضعیت امنیتی در یک شرایط حساس قرار گرفته است و ایجاب می‌کند همه مردم در برابر طالبان قیام کنند.
مهدی راسخ یک عضو مجلس در این خصوص گفت که نظام جمهوری با خطر مواجه است؛ تروریستان هم در میز مذاکره و هم در میدان نبرد در صدد برهم زدن نظام اند، اما این نظام حاصل قربانی مردم است و همه مردم متحدانه مقاومت خواهند کرد.
آقای راسخ افزود، میدان‌های جنگ با تهاجمات طالبان خونین شده است. طالبان در درون اجتماع به شدت در حال سربازگیری و جنگ روانی است و باید حکومت با اقدامات جدی قاعده خود را وسیع و پایه‌هایش را مستحکم سازد.
به گفته او، “حکومت باید در نهادهای امنیتی اصلاحات جدی وارد کرده و مردم هم در هر منطقه سلاح بردارند و آمادگی دفاع از مناطق خود را داشته باشند. اگر وضعیت متشنج شوند، نمایندگان هم باید به ولایات رفته در برابر تروریستان مقاومت کنند.”
او تصریح کرد که یک تعداد افراد برای جنگ روانی از سوی دشمن استخدام شده و به نفع طالبان تبلیغات می‌کنند که امنیت ملی باید جداً وارد اقدام شده و جلو این تبلیغات را بگیرد.
شپون، نماینده مردم ننگرهار در مجلس گفت: “اگر جنگ ادامه پیدا کرد، باید ما نمایندگان به ولایت‌خود برویم و در پهلوی نیروهای امنیتی بر علیه طالبان ایستاد شویم؛ من حاضرم به هر ولایتی بروم، به بغلان، کندز، هلمند و یا در هرولایت جنگ زده دیگر و در کنار نیروهای امنیتی از مردم خود دفاع کنم.”

به گفته او، درخواست ادارۀ موقت خواب است و خیال است و جنون؛ مردم افغانستان به هیچ کس اجازه نمی دهند تاریخ تکرار شود؛ زیرا طعم بی‌نظامی را چشیده‌اند.
این در حالی است که طالبان مسلح دو شب پیش بر شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند حمله کردند.
محمد کریم اتل نماینده مردم هلمند هشدار داد که اگر به امنیت این ولایت توجه نشود، هلمند سقوط خواهد کرد و اگر سقوط کند برای تمام افغانستان مشکلات ایجاد خواهد شد.
از سوی دیگر، برخی نمایندگان از تشدید نا امنی‌ها در شهر کابل به شدت ابراز نگرانی کرده و پولیس را به بی‌کفایتی متهم کردند.
میر رحمان رحمانی رییس مجلس نیز که که امنیت شهر کابل بدتر شود و تدابیر امنیتی در این شهر باید تشدید گردد.
محمد مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله اخیراً به پولیس دستور داده تا بر دزدان و مجرمان جنایی شلیک کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید