روزنامه اصلاح

واکنش مشرانوجرگه به موقف طالبان درباره‌ی نشست چین؛ در روند صلح بهـانه‌جـویی نکنید

مشرانوجرگه در واکنش به موقف طالبان مبنی بر این‌که با نمایندگان دولت به عنوان افراد مستقل گفتگو خواهند کرد، می‌گوید که این گروه باید دست از بهانه جویی بردارد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ اخیراً دولت افغانستان اعلام کرده که لیست هیئت اشتراک کننده در نشست بیجینگ را نهایی کرده؛ اما این لیست همگانی نشده است.

پیش از این طالبان مسلح اعلام کرده که در نشستی که قرار است در بیجینگ برگزار شود؛ با هیئت افغانستان منحیث هیئت رسمی دولت نه، بلکه منحیث افراد مستقل گفتگو خواهند کرد.

اما فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مشرانوجرگه در نشست روز یک‌شنبه (۱۹ عقرب) این مجلس در واکنش به این موقف طالبان گفت که این گروه نباید در روند صلح بهانه گیری کند که با هیئت دولت منحیث هیئت رسمی گفتگو نمی‌کند.

آقای مسلم‌یار افزود: “تا زمانیکه ما (طرف حکومت و طرف طالبان) میان خود ننشینیم؛ نمی‌توانیم با گفتگو با کشورهای بیرونی، مشکلات کشور را حل کنیم.”

از سویی هم، محمد اکبری دیگر عضو مشرانوجرگه تاکید کرد که هرگونه مذاکره در روند صلح افغانستان باید با محوریت دولت، در چوکات قانون اساسی و با حفظ دستاوردهای قانون اساسی کشور باشد؛ در غیر آن هیچ نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

او هشدار داد که اگر کسی در روند صلح عدول از قانون اساسی افغانستان را مطرح کند؛ در آن صورت هیچ کسی از هیچ کس نمایندگی نمی‌تواند و برای مردم قابل قبول نیست.

آقای اکبری تاکید کرد: “اگر کسی بخواهد شریعت را در افغانستان تطبیق کند هم در چوکات قانون اساسی کنونی کشور قابل تطبیق است.”

این در حالی است که قرار نشست بین‌الافغانی بیجینگ میان نمایندگان طالبان و هیئت دولت افغانستان در آینده نزدیک به میزبانی کشور چین برگزار شود.

این اولین نشست بین‌الافغانی است که دولت چین از آن میز بانی خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید