روزنامه اصلاح

واکنش شدید ارگ، یوناما و سفارت امریکا به کشته شدن کودکان در تخار  

رئیس جمهور غنی، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان و سفیر امریکا در کابل کشته شدن کودکان مکتب را در انفجار یک ماین در ولسوالی درقد ولایت تخار شدیداً تقبیح کردند.

ریاست جمهوری افغانستان عصر روز شنبه(۱۱ عقرب) در بیانیه ای گفته است که رئیس جمهور غنی با تقبیح شدید این عمل وحشیانه و غیرانسانی، اظهار داشته است که هدف قراردادن شاگردان مکتب خلاف آموزه های دین مبین اسلام و دستورات پیامبر(ص) بوده که طلب علم را بر مرد و زن مسلمان فرض دانسته است.

رئیس جمهور تاکید کرده که طالبان با انجام چنین حملات وحشیانه نمی توانند عزم و اراده مردم به ویژه نسل آینده را به خاطر کسب علم و دانش و ترقی و تعالی کشور، تضعیف نمایند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) نیز گفته است که در برخوردهای مسلحانه، رساندن تلفات به کودکان، تخطی جدی از حقوق بشری می‌باشد.

جان بس سفیر ایالات متحده امریکا در کابل هم دیشب در توییتر خود نوشته است که چنین بی‌توجهی واضح به حیات مردم بی‌گناه را محکوم می‌کند. جان بس نوشته است: “این طالبان هستند که در افغانستان صلح نمی‌خواهند.”

روز شنبه(۱۱ عقرب) در نتیجه‌ی انفجار یک‌ ماین در قریه طاهریان ولسوالی درقد ولایت تخار، ۹ دانش آموز یک مکتب جان باختند. مسوولان محلی گفته اند که این ماین‌گذاری کار گروه طالبان بوده است. این در حالی است که هفته گذشته پنج کودک در یک رویداد مشابه در ولایت فاریاب کشته و یک کودک دیگر زخمی شد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان هفته گذشته با نشر گزارشی اعلام کرد که در شش ماه نخست ۱۳۹۸ خورشیدی، ۶۸۷۶ غیرنظامی در این کشور کشته و زخمی شده اند.

بر بنیاد این گزارش، در نیمۀ نخست سال روان خورشیدی، ۱۶۱۱ غیرنظامی کشته و ۴۸۷۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

مقام‌های این کمیسیون گفته اند که خشونت‌ها به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته و رعایت نکردن تناسب در استفاده از وسایل نظامی، گسترش جنگ در محلات مسکونی به ویژه شهرها، تغییر شیوه‌های جنگی، بی‌توجهی به مصوونیت غیرنظامیان از جمله دلایل افزایش قربانیان منازعات مسلحانه در افغانستان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید