روزنامه اصلاح

واکنش افغانستان به سفر طالبان به ازبکستان؛ پذیرایی از هیئت طالبان تسهیل روند صلح نیست

وزارت امور خارجۀ افغانستان به سفر هیئت طالبان به ازبکستان واکنش نشان داده و گفته که پذیرایی از هیئت طالبان به معنی همکاری و ایجاد تسهیلات در روند صلح افغانستان نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزارت امور خارجه‌ی افغانستان روز شنبه(۱۹ اسد) با صدور اعلامیه‌ای از پذیرایی هیئت طالبان توسط دولت ازبکستان انتقاد کرده است.

وزارت خارجه افزوده: “دولت افغانستان از تمام تلاش‌ کشورهای منطقه و همسایه در راستای فراهم سازی زمینه برای مذاکرات
بین الافغانی استقبال می‌کند؛ اما پذیرایی رسمی دولت ازبکستان از هیئت طالبان نشاندهنده تسهیل زمینه برای آغاز مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان، نیست
.”

وزارت امور خارجه در این اعلامیه که از طریق صفحه رسمی فیسبوک این وزارت منتشر شده، از تمامی کشورها به ویژه ازبکستان خواسته تا به رهبری و مالکیت دولت و مردم افغانستان در روند صلح، احترام بگذارند.

یک هیئتی از دفتر طالبان در قطر به ریاست ملاعبدالغنی برادر به روز پنج‌شنبه هفته گذشته به ازبکستان سفر کرد و این هیئت رسماً از سوی مقام‌های ازبکستانی پذیرایی شده است.

وزیرخارجه و نمایندۀ رییس جمهور ازبکستان با هیئت طالبان دیدار و گفتگو کرده اند.

دولت ازبکستان گفته که این سفر به درخواست رسمی این کشور انجام شده و هدف آن تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی است.

اما دولت افغانستان، طالبان را منحیث یک گروه سیاسی به رسمیت نمی‌شناسد. همچنین اکثر اعضای هیئت طالبان که ازبکستان سفر کرده در فهرست تحریم سفرهای بین المللی قرار دارند.

دولت افغانستان پیش از این، از سفر هیئت طالبان به مسکو، نیز از دولت روسیه شکایت کرده بود.

این در حالی است که قرار است دولت ازبکستان از چهارمین دور مذاکرات سیاسیون افغانستان و طالبان در آینده نه چندان دور میزبانی کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید