روزنامه اصلاح

هند، ۱۰۰۰عراده ملی‌بس شهری به افغانستان کمک می‌کند

هند به افغانستان وعده‌ی کمک ۱۰۰۰ ملی بس، تطبیق، تمویل ۱۶۰ پروژه‌ی آب آشامیدنی، ساختن بندها، کانال‌ها، دستگاه برق آفتابی و تاسیس کارخانه‌های پروسس مواد غذایی را داده است.

  دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که محمداشرف غنی رئیس جمهور روز چهارشنبه (۲۸ سنبله) در قصر حیدرآباد دهلی با نریندرا مودی نخست وزیر هند دیدار کرد.

در این دیدار، سران دوکشور درخصوص تقویت روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و هند،  مبارزه‌ی مشترک با تروریزم،  توسعه‌ی همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقوی، انکشاف دهلیز هوایی افغانستان-هند، 

تحصیلات عالی و حرفه‌یی و آنلاین و همچنان روی سرمایه‌گذاری مشترک بالای سکتورهای مختلف افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.

نخست وزیر هند گفت، کشورش آماده است که حکومت و مردم افغانستان را در عرصه‌های مختلف، به خصوص اعمار بند شاه‌توت و کانال‌ها، انرژی آفتابی و واترپمپ‌ها، آب آشامیدنی و تطبیق ۱۶۰ پروژه در روستاها، سیستم ترانسپورتی، ترمیم ۳۵۰ عراده ملی‌بس شهری و اعطای ۱۰۰۰ هزار عراده ملی بس‌جدید و همچنان پروسس مواد غذایی، هرنوع کمک مالی و تخنیکی نماید. در این دیدار، روی این توافق شد که تیم‌های تخنیکی دو کشور، هرچه زودتر زمینه آغاز کار عملی را فراهم سازند.

در این دیدار، رییس جمهور غنی و صدراعظم هند توافق کردند که به منظور انکشاف دهلیز هوایی میان افغانستان و هند، تعداد پروازها افزایش یابد و همچنان به‌شمول هرات-امرتسر، این پروازها به شهرهای دیگر آغاز گردد. سران دو کشور متعهد شدند که به‌خاطر پروسس سنگ‌های قیمتی، صادرات و تولید دوا، تیم‌های تخنیکی افغانستان و هند مشترکاً کار
نمایند
.

مودی اضافه کرد که برنامه‌ی همکاری در قسمت بورسیه‌های تحصیلی با افغانستان تا ۵ سال دیگر نیز تمدید گردیده است و نیز مامورین افغان در عرصه‌ی مهارت‌های مختلف آموزش خواهند یافت. صدراعظم هند گفته که در آینده‌ی نزدیک وزیر خارجه‌ی آن کشور به افغانستان سفر خواهد کرد و دردیدار با مقامات افغان، در خصوص روابط استراتیژیک میان هند و افغانستان بحث و تبادل نظر خواهند نمود.

محمداشرف غنی نمایشگاه مشترک تجار و سرمایه‌گذاران افغان- هند را در شهر ممبی هند برای رشد اقتصاد دو کشور مهم  و مفید خواند و از همکاری‌های آن کشور در بخش‌های مختلف، به ویژه تطبیق پروژه‌های زیربنایی با افغانستان، قدردانی نمود. وی اضافه کرد که کمک‌های ارزشمند هند باعث تغییرات مثبت و رفاه در زندگی افغان‌ها خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید