روزنامه اصلاح

هـشدار وزارت مخابرات به شرکـت‌های مخابراتی؛ «خدمات‌تان را بهبود بخشید، در غیر آن فعالیت‌های‌تان متوقف می‌شود»

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به شرکت‌های مخابراتی هشدار داد در صورتی که در کیفیت خدمات این شرکت‌ها بهبود نیابد، فعالیت‌های آنان متوقف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، روز سه‌شنبه (۶ حمل) طی یک نشست خبری در کابل، درباره فعالیت‌های سال گذشته این وزارت به رسانه‌ها گزارش داد.

آقای آریوبی بیان داشت که رهبری وزارت مخابرات با مسؤولان شرکت‌های خصوصی مخابراتی صحبت کرده است که خدمات مخابراتی و انترنتی‌شان را بهتر و ارزان سازند.

از نزدیک به یک ماه بدین سو، شمار زیادی از کابران شبکه‌های اجتماعی کمپاین ” اترا ” یا اداره‌ی تنظیم کننده خدمات مخابراتی  کجاست و چرا قیمت انترنت نسبت به کشورهای همسایه بلند است را در شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده و از خدمات پایین مخابراتی و انترنتی شکایت دارند.

در حال حاضر قیمت یک جی بی انترنت شرکت‌های مخابراتی خصوصی در افغانستان به طور میانگین ۲۵۰ افغانی است؛ در حالی که گفته می‌شود قیمت ۱۰ جی بی انترنت در کشورهای همسایه معادل ۱۰۰ الی ۱۵۰ افغانی می‌باشد.

اما وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشور می‌گوید، تمام شکایات‌ کابران شبکه‌های اجتماعی را جمع‌آوری و به مسؤولان شرکت‌های خصوصی مخابرات سپرده‌اند و به آنها توصیه کرده‌اند که خدمات شان را بهتر سازند.

آقای آریوبی گفت:” ما در ابتدا به شرکت‌های مخابراتی توصیه کردیم و اگر به آن توجه نشد، شرکت‌ها را جریمه می‌کنیم و اگر با وجود توصیه و جریمه باز هم خدمات آنها بهتر نشد ما مجبور هستیم که فعالیت‌شان را مسدود سازیم.”

وزیر مخابرات در ارتباط  بهای انترنت گفت:” در سال جدید شرکت مخابراتی سلام قیمت ۲۰ جی بی انترنت را ۵۰۰ افغانی تعیین کرده است که بعد از یک ماه عملی می‌گردد و تلاش داریم قیمت انترنت را در شرکت‌های خصوصی نیز  پایین بیاوریم.”

یکی از نگرانی‌های اصلی شهروندان افغانستان فروش سیمکارت‌های ثبت ناشده می‌باشد که آزادنه و با قیمت بسیار نازل در بازار به فروش می‌رسند. گفته می‌شود بسیاری از آزار و اذیت ها از طریق تلفون برای زنان و دختران با همین سیمکارت‌ها صورت می‌گیرد و عاملان جرایم جنایی نیز از این سیمکارت‌ها استفاده می‌کنند.

وزیر مخابرات در این باره گفت:” طرزالعمل راجستر شدن سیمکارت‌ها نیز آماده و بدست مسوولان شرکت‌های مخابراتی قرار گرفته است تا مطابق آن از فروش سیمکارت‌های بدون راجستر جلوگیری شود.”

آقای آریوبی با بیان اینکه یکی ازعوامل افزایش جرایم جنایی، موجودیت و فعال بودن سیمکارت‌های راجستر ناشده است گفت:”در قسمت جلوگیری از فروش سیمکارت‌های غیر راجستر شده وزارت داخله نیز همراه ما همکاری می‌کند و تلاش داریم تا یک ماه دیگر بازار فروش سیمکارت‌های غیر راجسترشده را بسته نمایم.”

براساس گزارش سالانه وزارت مخابرات از سال ۲۰۰۱ بیش از ۲ میلیارد دالر در سکتور مخابرات سرمایه‌گذاری شده است که در حال حاضر ۲۳ میلیون نفوس کشور به خدمات مخابراتی و ۹ میلیون دیگربه خدمات انترنتی دسترسی دارند.

وزیرمخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید که ۸۹ درصد جغرافیای افغانستان تحت پوشش خدمات مخابراتی قرار گرفته است و “ما در نظر داریم که ۱۰ درصد ساحات باقی مانده کشور را در سه سال دیگر تحت پوشش خدمات مخابراتی قراردهیم.”

ممکن است شما دوست داشته باشید