روزنامه اصلاح

هشدار مسئولان صحی هرات از احتمال شیوع موج سوم کرونا

رئیس صحت عامه هرات نسبت به شیوع موج سوم کرونا در این ولایت هشدار داده و از مردم خواسته که برای دریافت واکسین مراجعه کنند.
عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت هرات به بی‌بی‌سی گفته که احتمال شیوع نوع انگلیسی ویروس کرونا در این ولایت وجود دارد و اگر مردم برای دریافت واکسین مراجعه کنند، این موج قابل کنترول است.
او افزود که واکسین به مقدار کافی وجود دارد و در قدم اول کارمندان صحی، معلمان، نیروهای امنیتی و افراد بالای ۵۰ سال و همچنین افراد آسیب پذیر واکسن خواهند شد.
به گفته او، مردم چنانچه به مسایل بهداشتی توجه لازم را ندارند، به واکسیناسیون هم توجه نمی‌کنند و اگر به موقع برای واکسیناسیون مراجعه کنند، میزان تلفات هم بسیار پایین خواهد بود.
او گفت که شیوع نوع انگلیسی کرونا در کشورهای همسایه مثل ایران و پاکستان و چند مورد در افغانستان و بی علاقگی مردم به واکسین این اداره را نگران کرده است.
یک هفته قبل وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت افغانستان از تشخیص هفت مورد نوع انگلیسی ویروس کرونا در کشور خبر داد.
واکسیناسیون کرونا پنجم حوت در افغانستان آغاز شد. چندی قبل وزارت صحت اعلام کرد که حدود ۶۰ هزار نفر واکسین شده و این نشان از عدم رغبت مردم به واکنس کرونا است.
سه روز قبل وحید مجروح، سرپرست این وزارت خواستار تسریع واکسیناسیون در این کشور شده بود. چند روز قبل وزارت صحت عامه افغانستان گفته که حدود یک میلیون دوز واکسین در افغانستان موجود است.
وزارت صحت عامه می‌گوید که واکسین کرونا که تاکنون در این کشور استفاده شده از نوع استرازنکا تولید هند بوده که تاکنون عوارض جانبی “ناگوار” نداشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید