روزنامه اصلاح

هشدار سازمان ملل درباره بحران انسانی در یمن

سازمان ملل متحد می‌گوید وضعیت در یمن بسیار بحرانی است و هرگونه بی‌ثباتی بیشتر می‌تواند منجر به قحطی در این کشور جنگ‌زده شود.

این هشدار برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد در حالی اعلام شده است که فشارها بر بندر حدیده که شریان اصلی کمک ها به یمن است افزایش یافته است.

از ماه پیش تاکنون آتش بس در این منطقه اعلام شده است اما بر اساس گزارشها در چند روز گذشته یک انبار غله و اردوگاه بیجاشدگان منطقه زیر آتش‌باری نیروهای درگیر در مناقشه این کشور قرار گرفته است.

به گفته فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن در بندر حدیده هنوز آتش بس به طور کامل به اجرا گذاشته نشده است. مارتین گریفیث،فرستاده سازمان ملل متحد، هنگام دیدار از صنعا، پایتخت یمن، ضمن سخنانی اذعان داشت که توافقنامه آتش‌بس با توجه به موقعیت نیروهای درگیردر این منطقه بلند پروازانه بوده است.

یک خبرنگار بی بی سی که توانسته است از بند حدیده و چند شهر اطراف آن بازدید کند می‌گوید که کودکانی را دیده است که چنان از سوء‌تغذیه رنج می برند که حتی قادر به گریه کردن نیستند.

اخیرا شورشیان حوثی و نیروهای دولتی یمن بر سر عقب‌نشینی شورشیان از بندر استراتژیک حدیده به توافق رسیدند.

این توافق صلح به امیدواری‌هایی برای پایان جنگ یمن دامن زده است.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند در حال حاضر هیچ یک از طرفین از نظر نظامی توان شکست دادن طرف مقابل را ندارند.

مناقشه یمن وارد پنجمین سال خود شده است.

درگیری‌های داخلی بین شبه نظامیان حوثی و دولت عبدربه منصور هادی است.

سازمان ملل متحد دولت آقای هادی را به رسمیت می شناسد و ائتلافی از چند کشور عرب به رهبری عربستان سعودی از او حمایت می‌کند. حوثی ها مورد حمایت ایران هستند.

بنابر اعلام سازمان ملل متحد حدود ۶۸۰۰ نفر در جنگ داخلی یمن کشته شده اند و هزاران نفر دیگر به خاطر بیماری های واگیردار و سوء‌تغذیه جانشان را از دست داده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید