روزنامه اصلاح

هشدار رییس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه به طالبان؛ نمی توانید بر افغانستان حکومت کنید

همزمان با جریان مذاکرات بین الافغانی در دوحه خان آغا رضایی رییس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه به طالبان هشدار می دهد که خیال حکومت در افغانستان را از سر بیرون کنند.
آقای رضایی دیروز در نشست عمومی مجلس نمایندگان خطاب به طالبان گفت « ۲۵ سال جنگیدید «قاتل مردم افغانستان» هستید تمام مردم افغانستان از «ظلم و ستم » تان باخبر اند اکنون فرصت داده شده تا با مردم افغانستان صلح کنید».
او افزود اگر طالبان در این فکر اند که با بیرون شدن نیروهای آمریکایی و عدم حمایت آنان از حکومت و مردم در افغانستان حکومت می کنند، «این خواب است و خیال، مهال است و جنون.»
رییس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه به طالبان هشدار داد: «تاریخ ثابت کرده که نه حکومت توانسته اید و نه هم می توانید. مردم افغانستان و مقاومت گران زنده اند در مقابل شما می استند. مبارزه می کنند تا یک قطره خون هم که در وجود شان داشته باشد از مردم دفاع می کند.»

او افزود: « طالبان حق تکذیب و رد هیچ قوم و مذهبی را ندارد. همه اقوام در این وطن حق زندگی برابر و برادری را دارد.»
رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس با بیان این که طالبان تاکید دارد اصل مذاکرات بر مبنای توافق نامه این گروه با امریکا قرار داده شود خاطرنشان کرد: «در آن توافق نامه چند بندی است که به مردم افغانستان روشن نیست، ما توافقنامه امریکا با طالبان را حمایت هم نمی کنیم و اصل هم قرار نمی دهیم.»
این اظهارات او در حالی مطرح می شود که مذاکرات بین الافغانی صلح در دوحه وارد دوازدهمین روز خود شده و دو تیم مذاکره کننده با گذشت یازده روز هنوز نتوانسته اند در مورد طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.
از سوی هم گروه طالبان حملات شان بالای نیروهای دولتی در افغانستان را افزایش داده اند.
در همین حال عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی روزگذشته در دیدار با شماری از متنفذان، زنان، فعلان جامعه مدنی و نمایندگان ولایت‌ها در ارتباط به پیشرفت‌های اخیر روند صلح گفته است که هیأت‌‌های مذاکره‌کننده حکومت و طالبان به پیشرفت‌های دست‌یافته‌اند و این برای شروع یک گام مهم است.
عبدالله تاکید کرده: «باید از هر گزینه برای دست یافتن به صلح پایدار و باعزت برای ختم جنگ و خشونت کار گرفته شود و دو طرف مذاکره بکوشند تا روی آنچه که برای آینده بهتر افغانستان مفید است، توافق کند».

ممکن است شما دوست داشته باشید