روزنامه اصلاح

هشدار رئیس جمهور به غاصبان زمین؛ با غاصبان زمین مطابق قانون برخورد می‌شود

رییس‌جمهور غنی می‌گوید غصب زمین از سوی زورمندان جرم پنداشته می‌شود و کسانی که زمین‌های دولتی را غصب کرده‌اند، دولت با آن‌ها برخورد قانونی خواهد کرد.

 رییس جمهور غنی که روز گذشته در سمپوزیم بین‌المللی شهری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که با وجود سرازیر شدن میلیاردها دالر در چندین سال گذشته، مراکزشهرهای افغانستان به مراکز محرومیت مبدل شده اند.

وی خطاب به وزارت شهرسازی و شهرداری‌های کشور گفت که برای هر افغان ملکیت مصئون و ساحات پلان‌شده ضرورت است و به همین منظور بعد از این، هیچ‌گونه ملکیت غیرمصئون و ساحه غیرپلانی را برای شهروندان نمی‌خواهد.

رییس جمهورغنی تصریح کرد: “یک میلیون جریب زمین (در شهرها) غصب شده؛ یک میلیون جریب زمین ملکیت عامه و بهترین ملکیت‌ها است. غاصبین زمین، خائین هستند و روند غصب زمین ختم می‌شود.”

رئیس جمهورغنی گفت، سیزده هزار غاصب زمین در سطح کشور شناسایی شده است که بر بنیاد قانون جدید مجرم شناخته می‌شوند و دولت در برابر آنان اقدام کرده و حق را به حقدار خواهد سپرد.

محمداشرف غنی با انتقاد از عملکرد حکومت گذشته تاکید کرد که او در سکتور شهری، استخوان شکسته را به میراث گرفته بود که غلط جوش خورده بود؛ ولی اکنون مسیر حرکت شهرسازی درست گردیده و دولت پاسخگو می‌باشد.

وی همچنین در عرصه قانون‌گذاری بیان کرد که در طول پنج سال حکومت وحدت ملی، ۳۹۷ قانون تصویب شده است که مهم‌ترین این قوانین، قانون شهرداری‌ها است و با روی‌کار آمدن قانون شهرداری، سکتور شهری در کشور منظم شده است.

او خاطرنشان کرد که تصمیم‌گیری‌ها هنوزهم نهایت متمرکز است، اما هر فیصله را نمی‌توان در کابل کرد؛ باید شهرها، شهرداری‌ها و ریاست‌های اراضی و شهرسازی ولایات صلاحیت تصمیم گیری داشته و مسوولیت‌های شان واضح باشند.

رییس جمهور غنی افزود: “تقریبا در هجده سال گذشته، تا که قانون جدید شهرداری آمد، دولت کلان‌ترین مانع سرمایه‌گذاری مشروع بود. مردم باید بلندمنزل شان را شب می‌ساختند؛ اما حالا می‌خواهم که حکومت ممد باشد و از زمین برای مسکن استفاده شود.”

از سوی هم، محمداشرف غنی در خصوص حملات اخیر در کابل افزود که حمله بر پوهنتون ‌ها، شفاخانه ‌ها و افراد ملکی، حمله بر دین اسلام، تمدن و حمله بر عزت ملی افغانستان است؛ هرگروهی که مسوولیت این حملات را به عهده می‌گیرند، خائن، فاسق و از اسلام بی‌خبر هستند.

رییس جمهورغنی گفت:”صلح هدف ما است، هیچ کسی از ما کرده برای صلح اراده محکم‌تری ندارد اما خشونت راه ایجاد هم‌پذیری نیست، به چه دلیلی؟ وقتی مذاکره چند هفته بعد شروع می‌شود، چرا افراد بی‌گناه کشته می‌شوند؟ اگر سر من حمله می‌کنید حق دارید، به افتخار شهادت را قبول می‌کنم؛ اما نه سر افراد بیگناه، اولادها و دخترهای ما. این ظلم و فاجعه‌ای است که موجب رکود می‌شود، نه پیشرفت.”

وی تاکید کرد، خصوصیت افغان‌ها این است که با زور و جبر تسلیم کسی نمی‌شوند؛ حکومت افغانستان از گروه طالبان خط تسلیمی نخواسته بلکه مذاکره خواسته است و باید آبرومندانه صلح پایدار در کشور را قبول کنند.

این در حالی است که دو روز پیش یک حمله کننده انتحاری، داوطلبان ستاژ قضایی را در مقابل دروازه پوهنتون کابل مورد هدف قرار داد که در نتیجه ۸ تن جان باخت و ۳۴ زخمی برجا گذاشت. همه قربانیان این رویداد غیر نظامیان بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید