روزنامه اصلاح

هشدار ترامپ به اروپایی‌ها: اسرای داعش را تحویل بگیرید وگرنه آزاد می‌شوند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از بریتانیا، فرانسه و متحدان اروپایی ایالات متحده خواسته صدها عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را که شهروند این کشورها هستند و در سوریه اسیر شده‌اند به کشورهایشان بازگردانند و محاکمه کنند.

آقای ترامپ در توییتی هشدار داده که اگر اروپایی‌ها این کار را نکنند، آمریکا مجبور می‌شود این پیکارجویان را آزاد کند.

او گفته که نمی‌خواهد شاهد این باشد که این افراد در تمام اروپا پخش شوند، “جایی که انتظار می‌رود به آن برگردند.”

رئیس جمهور آمریکا در حالی این توییت را منتشر کرده که نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در حال نبرد با آخرین هسته‌های داعش در نزدیکی مرز عراق در سوریه هستند.

نیروهای دموکراتیک سوریه که بخش اصلی آن، یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) هستند، تلاش می‌کنند شهر باغوز سوریه را که آخرین پایگاه داعش محسوب می‌شود از کنترل این گروه خارج کتند.

دیروز گزارش‌ها حاکی از آن بود که پیشرفت نیروهای کرد به دلیل حضور غیرنظامیان در این منطقه کند شده است.

آقای ترامپ در توییت اخیر خود نوشته است است “خلافت داعش در آستانه فروپاشی است.”

او گفته که آمریکا تلاش زیادی می‌کند و پول زیادی خرج می‌کند و “اکنون نوبت بقیه است که تلاش خود را افزایش دهند و آنچه را که واقعا می‌توانند، انجام دهند.”

آقای ترامپ گفته آمریکا زمانی عقب می‌نشیند که داعش صددرصد نابود شده باشد. این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا مدتی قبل از نابودی داعش خبر داده بود و گفته بود که نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند.

چه تعداد پیکارجوی داعش در سوریه باقی مانده؟

به گفته سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه که مستقر در بریتانیا است، در روزهای اخیر ۴۴۰ نفر از اعضای داعش در این منطقه خود را تسلیم کرده‌اند.اما نیروهای دموکراتیک سوریه معتقدند که هنوز صدها شبه‌نظامی داعش در باغوز حضور دارند. بر اساس گزارش سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه، در حال حاضر برخی از اعضای داعش در تونل‌هایی که در این محل حفر کرده‌اند پنهان شده‌اند و تلاش‌هایی برای یافتن آنها آغاز شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید