روزنامه اصلاح

هر شهروند یک نهال؛ بیش از ۲۰ میلیون نهال توزیع شده است

وزارت زراعت افغانستان از دو ماه به ایسنو کمپاینی را زیر نام «صلح و سرسبزی» در سراسر کشور راه اندازی کرده است. این وزارت از شهروندان می‌خواهد تا در سر سبزی محیط شان سهم بگیرند. این وزارت همه ساله از ماه حوت به بعد میلیون‌ها اصله نهال را در مرکز و ولایات افغانستان به منظور گسترش ساحات سبز توزیع می‌کند و هر سال با شعارهای مختلف کمپاین نهال شانی را به راه می اندازد.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید که این وزارت عهده دار تهیه، توزیع و غرس نهال در سطح کشور می‌باشد که با توجه به این امر همه ساله فعالیت‌هایی از این قبیل را به پیش می‌برد. وی گفت: وزارت زراعت ۲۰،۶میلیون اصله نهال را آماده‌ی ‌غرس نموده و به شهرداری‌ها، نهادهای مدنی و موسسات توزیع کرده است وهم‌چنین کمپاین سراسری را با شعار صلح و سرسبزی به راه انداخته که تا پانزدهم ماه حمل ۱۳۹۸ ادامه پیدا خواهد کرد.

رستمی آنعده ازنهادها و موسساتی که از نزد وزارت زراعت نهال دریافت کرده اند را در قبال غرس، حفظ و مراقبت از نهال‌ها مسوول می‌داند. وی گفت: به اساس طرز العمل، هر نهادی که نهال را تحویل می‌گیرد مسوولیت نگهداری و مراقبت از آن را نیز به عهده دارد. وی می‌گوید که همه نهال های تهیه شده در قوریه های وزارت زراعت و برخی نهاد های هم‌سو آماده شده که از این میان دو میلیون اصله نهال را وزارت زراعت و بقیه که حدود۱۸،۶میلیون نهال می‌شود از طرف موسسات سکتور خصوصی، اتحادیه ملی قوریه داران و انجوها آماده شده است.

سخنگوی وزارت زراعت در خصوص نوعیت نهال‌های توزیع شده گفت:‌ از جمله‌ی ۲۰،۶ میلیون نهالی که آماده کرده ایم در بر گرینده‌ی نهال های مثمر و غیر مثمر می‌شود.  

هم‌زمان با این ریاست شهرداری کابل نیز کمپاینی را زیر نام«هر شهروند یک نهال» از ماه حوت به این طرف در شهر کابل راه اندازی کرد تا به گفته مسوولان این اداره، هر شهروند با غرس یک نهال سهم شان را در سرسبزی شهر ادا کنند.

جلیل سلطانی سخنگوی شهرداری کابل می‌گوید که این کمپاین همه ساله راه اندازی میشود و تا اواخر حمل طول می‌کشد:«امسال هم این کمپاین در تاریخ هژده حوت سال ۱۳۹۷ با حضور نمایندگان و وکلای گذر در تپه وزیر محمد اکبر خان افتتاح و به تعقیب آن جریان پیدا کرد.»

آقای سلطانی گفت که به این منظور صد هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر چون؛ سرو، ارغوان و غیره از قوریه‌های ریاست شهرداری کابل در سال ۱۳۹۸اختصاص داده شد و غرس گردید. وی افزود، تفاوت این روند با سال‌های گذشته در این است که  امسال در خصوص حفظ و مراقبت نهال‌ها توجه شده و تمام ساحات شناسایی و تحت مدیرت ریاست ناحیه مربوطه قرار گرفته است تا در قسمت نگهداری و آبیاری نهال ها توجه کنند.

سلطانی می‌گوید که بیشتراهداف این کمپاین تطبیق شده و این روند در حال خاتمه یافتن است.

وی افزود، در کنار کمپاین نهال شانی، شاروالی کابل امسال نمایشگاه گل پایتخت را نیز در هر زون به مدت یک ماه افتتاح کرد که دو نمایشگاه آن برگزار شده وشاهد دو نمایشگاه دیگر در دو زون پایتخت خواهید بود. به گفته وی، هدف از این نماشگاه ها تشویق مردم برای کاشت گل و عرضه‌ی گل‌های متنوع به شهروندان پایخت نشین بوده است. 

سخنگوی شهرداری کابل با نگرانی از نبود فضای سبز در کابل می‌گوید: با اینکه فضای سبز در تولید آکسیجن و جذب کاربن دای اکساید یک امرعلمی است و تاثیرات به سزایی را در کاهش آلودگی به همراه دارد؛ اما متاسفانه ساحه‌ی سبز در شهر کابل به پیمانه‌ای نیست که نیاز یک شهر می‌باشد.

سلطانی افزود، یک انسان به گونه‌ی معیاری به حدود هشت متر ساحه‌ی سبز نیاز دارد؛ اما در شهر کابل هر شهر وند حدود چهار متر ساحه‌ی سبز دارد. در حالیکه کشورهای دیگر ساحه‌ی سبز را برای هر فرد تا سیزده متر افزایش داده اند.

وی گفت: شهرداری کابل به اساس استراتیژی‌ای که دارد تا سال های آینده ساحات سبز را گسترش می دهد.

سلطانی از شهروندان می‌خواهد تا حد اقل هر شهروند یک نهال را به نام خود غرس کند.

از طرف دیگر، شهروندان افغانستان در ولایات مختلف با فرار رسیدن فصل بهار به شکل گسترده و گروهی نهال غرس نمودند و از طریق رسانه های اجتماعی آنرا باز تاب دادند تا به نحوی مسوولیت شهروندی شان را در قبال محیط زیست ادا کرده باشند. خیرالدین یک‌تن از کسانی است که در چند گروه نهال شانی شرکت کرده و دیدگاهش را چنین بیان کرد: وظیفه‌ی هر انسان است که در قسمت سرسبزی و آبادی کشورش سهم بگیرد، ما با همین درک در نقاط مختلف در نهال شانی شرکت کردیم و دین خود را در قبال کشور و محیط خویش ادا نمودیم.

خیر الدین افزود، در کنار اینکه شهروندان از هرگونه فعالیت در خصوص سرسبزی و نهال شانی استقبال می‌کند و در کنار نهادهای مسوول می ایستد، باید نهادهای مسوول نیز چنین فعالیت ها را گسترش دهند و در حفظ و مراقبت نهال‌ها نیز میکانیزم خاصی را در نظر بگیرند.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید