روزنامه اصلاح

نیازمندان را فراموش نکنید

از پیامدهای ناگوار انتشار ویروس کرونا در افغانستان یکی هم اثرات مخرب بر اوضاع اقتصادی کشور است. همزمان با انتشار این ویروس و ابتلای شهروندان کشور به آن، برخی از کشورهای همسایه‌، سرحدات خود با کشور افغانستان را مسدود ساختند و مشکلاتی در راه صادرات و واردات کشور به میان آمد و این مارکیت های عرضه‌ی مواد غذایی در افغانستان را متاثر ساخت واز جمله بهای مواد مصرفی اولیه‌ی مورد نیاز به گونه‌ی بی سابقه ای بلند رفت. چنانکه انتشار ویروس کرونا دولت افغانستان را ناگزیر ساخت که به هدف پیشگیری  از شیوع بیشتر این ویروس و حفاظت و حراست از صحت شهروندان کشور برخی تدابیری را در بخش های مختلف اتخاذ کند. این تدابیر مقررات بندش روز گردی را در برخی از شهر های بزرگ و ولایات کشور شامل می گردد. این تدابیر باعث آن شد که شهروندان به ویژه دکانداران وآن تعدادی که در روی بازارها فروشندگی می کردند، موقتاً کار و بار خود را از دست بدهند و خانه نشین شوند.

این همه باعث آن گردید که بخش بزرگی از شهروندان کشور حتا برای تهیه‌ی نیازمندی های روزانه‌ی خود دچار مشکل شوند. چون کم نیستند شهروندانی که به قول معروف « دست و دهان اند» و برای تهیه‌ی لقمه نانی « از بام تا شام »، در جوار خیابان های شهر های بزرگ سرگردان  بوده اند و برای اینکه شب هنگام لقمه نانی برای خانواده های خود ببرند، روزها را در روی بازار صرف می کردند. حالا که مقررات منع رفت و آمد روزانه و یا ایستادن در کنار خیابان وضع گردیده بیکار شده اند و دیگر نمی توانند همان یک لقمه نان را پیدا کنند و شب هنگام آن را روی سفره‌ی خانواده بگذارند. این تعداد نیازمند این است که دست شان گرفته شود و برای تامین حداقل هزینه که همان چند قرص نان خشک است باید کسی باشد که کمک شان کند.

از سوی دیگر بخش قابل توجه شهروندان کشور را کسانی تشکیل می دهد که دارای عاید ثابت و درآمد مشخص و در اصطلاح « پیراهن بریده »، بوده اند، مانند کارمندان وکارکنان ادارات رسمی ادارات رسمی که معاش اندک شان به هیچ صورت هزینه های زندگی شان را تامین کرده نمی توانسته و آنان مجبور بوده اند که پس از سپری شدن زمان رسمی اداری باقی روز خود را مصروف یک کار دیگری برای تامین هزینه های زندگی شان شوند، اما اینک با مقررات جدید این زمینه دیگر برای شان وجود ندارد واین باعث آن شده که با معاشی که آنهم پس از یک ماه برای شان پرداخت خواهد شد نتوانند از پس تامین هزینه های زندگی خود برآیند.

در یک چنین شرایطی نیاز است که نیازمندان و مستمندان جامعه فراموش مان نگردد. هیچ یک از ما این نیازمندان را از یاد نبریم و فراموش شان نکنیم. کسانی که تمکن مالی دارند، شرکت ها و تاجران ملی بکوشند که به یک نحوی از این نیازمندان دستگیری کنند. اهل بازار وکسبه باید خوبترین شرایط را برای اینکه این تعداد از شهروندان نیازمند ما بتوانند مایحتاج زندگی خود و خانواده های شان را تامین کنند فراهم بیاورند. از احتکار وگرانفروشی باید پرهیز شود. انصاف در هر شرایطی خوب است و در این شرایط که مسئله حیات و ممات شهروندان نیازمند مطرح است، باید انصاف سرلوحه‌ی کار مان قرار گیرد.  نباید شرایط برای آنان سخت و دشوارتر گردد. دست نیازمندان را باید گرفت و تا می توانیم برای آنان کمک و مساعدت کنیم. برابر با الگوی اسلامی که در احادیث آمده:« ارحموا ترحموا»، بر دیگران رحم کنید تا مورد رحمت قرار گیرید. بر بندگان خدا رحم کنید تا خداوند بر شما رحم کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید