روزنامه اصلاح

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف: وزارت معارف هنوزهـم با مشکل کمـبود معلمـین مسلکـی مـواجه است

سال تعلیمی ۱۳۹۸ روز دوشنبه ۵ حمل با نواختن زنگ مکتب توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در لیسه‌ی امانی شهر کابل آغاز شد. سال جدید تعلیمی در حالی با شعار معارف برتر و آینده‌ی بهترآغاز شد که قرار است حدود یک میلیون کودک شامل مکاتب دولتی شوند. معارف افغانستان بنیادی ترین نهاد تعلیمی کشور است که در ۱۸۰۰۰ باب مکتب به بیشتر از ۹ میلیون دانش آموز زمینه‌ی فراگیری علم را مهیا ساخته است. با این همه معارف افغانستان با چالش های نیز رو برو می باشد، از جمله هنوز ۳٫۷ میلیون کودک از رفتن به مکتب محروم اند. مکتب های زیادی ساختمان ندارند و کودکان در زیر سایه درختان و خیمه ها درس میخوانند. در کنار این ها کمبود معلمین مسلکی نیز وجود دارد.

در رابطه به روشن سازی چالش های معارف و اینکه چه برنامه‌هایی برای حل این چالش روی دست است، گفتگویی با خانم نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف انجام دادم.

خانم نزهمت در رابطه به اعمار ۶۰۰۰ مکتب جدید که از سوی حکومت در سال ۱۳۹۷ خورشیدی وعده داده شده بود، می گوید، از مجموع ۶۰۰۰ باب مکتب که قرار بود ظرف دو سال آینده ساخته شود ۱۰۰ باب آن ساخته شده است و بودجه برای ساخت ۲۷۰۰ باب مکتب دیگر نیز در اختیار وزارت معارف قرار  گرفته که در جریان سال روان خورشیدی کار اعمار این مکاتب به پایان رسیده و به بهره برداری سپرده می شوند. خانم نزهت می گوید، دو چالش عمده سبب شد تا مکاتب به موقع اعمار نگردند. چالش اول کمبود زمین بود، البته زمین برای ساخت مکاتب بسیار است ولی تلاش ما اینست که مکاتب ما در جاهایی اعمار شود تا دانش آموزان و معلمین بدون دغدغه امنیتی و دوری راه، به موقع به صنوف درسی حاضر شوند. چالش دوم کمبود بودجه است. وزارت معارف با نهادهای انکشافی و سایر موسسات خارجی مانند(یو.اس.آی.دی) و (یونیسف) و بانک جهانی که در چاپ کتب و اعمار مکاتب ما را همکاری میکند در حال مذاکره هستیم تا بودجه ساخت بقیه‌ی مکاتب را در اختیار ما قرار دهند.

برعلاوه ما سالانه ده ها مکاتب را در چارچوب بودجه انکشافی معارف اعمار و مورد بهره برداری قرار میدهیم.

وزارت معارف وعده کرده بود که امسال با چاپ کتب جدید مشکل دانش آموزان از ناحیه‌ی کمبود کتاب رفع میگردد، اما عملاً چنین چیزی اتفاق نیفتاد.

خانم نزهت در این مورد گفت: طبق وعده، تمام ۱۲٫۲ میلیون جلد کتاب مربوط دوره ابتداییه چاپ شده است، نهاد USAID که طرف قرار داد چاپ کتب می باشد یک کمپنی را جهت نظارت از کیفیت و چاپ کتب موظف ساخته است، هر زمانی که کمپنی نظارتی نتایج گزارش ها را به ما ارسال کند، ما روند توزیع کتب را شروع میکنیم. سخنگوی وزارت معارف می گوید، در چاپ کتب جدید، اشتباهات املایی و جابجایی کلمات ساده در متن بر طرف شده و تصمیم است که در چاپ کتب دوره‌ی لیسه برخی مضامین فرعی و مضامین که محتوای مشابه دارند نیز خذف گردد و مضامین اختصاصی و ساینسی جایگزین آن شود تا دانش آموزان بتوانند در امتحان کانکور به نتایج مطلوب برسند، زیرا بخش عمده‌ی سوالات کانکور را مضامین ساینسی تشکیل میدهد.

نوریه نزهت در مورد مشکل کمبود معلمین گفت:

کمبود معلم چالش اساسی وزارت معارف است، ما برای رفع این مشکل، تعدادی از معلمین را در بدل پرداخت حق الزحمه استخدام نمودیم تا خلاء نبود استادان قرار دادی را پر نمایند. این معلمین در بدل تدریس مضامین مختلف، حق الزحمه دریافت میکند. خانم نزهت در مورد نشر گزارش ها پیرامون تدریس نصاب درسی پاکستان در ولسوالی های مرزی گفت: در یکی از ولسوالی های صعب العبور ولای پکتیکا آموزشگاه های خصوصی نصاب کشور پاکستان را به زبان اردو تدریس می نمودند. ما هیئتی به محل اعزام نمودیم و موضوع را تحت پیگرد و بررسی قرار دادیم.

خانم نزهت در مورد تعداد کودکان محروم از تعلیم و تربیه در کشور گفت:

متاسفانه ۳٫۷ میلیون کودک ما از مکتب محروم اند که ۷۰ فیصد شان را دختران تشکیل میدهند ، دلیل عمده این محرومیت را ناامنی ، حاکمیت  رواج های ناپسند، فقر و بیکاری و مهاجرت تشکیل میدهد. از این میان وزارت معارف بودجه جذب ۱٫۵ میلیون کودک را دارد و متباقی ۲ میلیون دیگر شان با وصل انترنیت به مکاتب تحت پوشش معارف قرار خواهند گرفت. 

سخنگوی وزارت معارف در مورد توزیع نمره های رهایشی برای معلمین گفت: وزارت معارف از سال ۱۳۸۵ به اینسو ۹۲۰۰۰ نمره زمین را در ولایات در چارچوب شهرک های معلمین توزیع نموده است، اما برخی معلمین شکایت داشتند که نمی تواند روی نمره های سفیدخانه آباد کنند. از اینرو وزارت معارف پس از این به معلمین نمره سفید توزیع نمی کند، بلکه ما در هماهنگی با وزارت انکشاف دهات و وزارت شهر سازی و اراضی روی طرحی کار می کنیم که در آن قیمت اعمار ساختمان بر روی نمرات سفید مشخص شده است، بعد ازاینکه طرح تکمیل شد ما آن را به ریاست جمهوری می فرستیم و در صورت تصویب، به معلمین خانه های رهایشی توزیع میگردد و در مقابل از معاشات معلمین کسر میگردد و یا  در اقساط مختلف پول اعمار خانه های شان  را پرداخت خواهند کرد.

در پایان خانم نزهت خاطر نشان ساخت که سال ۱۳۹۷ سال معارف کشور بود و در عرصه کمیت و کیفیت نصاب درسی توجه زیاد صورت گرفت. بخاطر کاهش تورم تشکیلاتی  تعلیمات تخنیکی و مسلکی مستقل گردید و در امر مبارزه با فساد و حل موضوع معلمان خیالی سیستم بایومتریک ایجاد گردید.

محمد البرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید