روزنامه اصلاح

نماینده‌ی هند در سازمان ملل: حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان از سوی کسانی طرح‌ریزی می‌شود که در همسایه‌گی این کشور پناهگاه دارند

نماینده‌ی دایمی هند در سازمان ملل متحد میگوید که مشکل افغانستان راه حل نظامی نداردسید اکبر الدین نماینده‌ی هند در سازمان ملل ضمن بحث در مورد وضعیت افغانستان گفته است که ما باور داریم معضله افغانستان راه حل  نظامی ندارد .

به گزارش آژانس باختر، به گفته این دیپلومات هندی، هنوزهم حمایت بیرونی از طالبان ادامه دارد و این گروه حمله‌های نظامی مخرب و خشن را انجام می‌دهند. به گفته وی، این حمله‌ها همه از سوی کسانی طرح‌ ریزی و راه اندازی می‌شود که در همسایه‌گی افغانستان پناه‌گاه دارند.

او در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد واضح ساخت که پناه‌گاه‌های هراس‌افگنی در همسایه‌گی افغانستان از سال‌ها به اینسو برای ایده‌ها و اجنداهای سیاه توسط گروه های ‌‎هراس افگن  چون طالبان، شبکه حقانی، داعش، القاعده و شاخه‌های دیگر آن چون لشکر طیبه و جیش محمد، مخفیگاه و محل طرح ریزی بوده است.

این دیپلومات هندی همچنان گفته است که این سازمان ها نه تنها ثبات مالی‌شان را از مالیه‌های اجباری و اخاذی جبری بدست می‌آورند، بل از مجرای شبکه‌های مافیایی مواد مخدر و دزدی منابع طبیعی افغانستان، نیز کمک مالی دریافت می‌کنند. به گفته او شصت درصد درآمد طالبان را فروش مواد مخدر تشکیل می‌دهد.

این مقام هندی همچنان از کم‌توجهی جهان در بخش مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرده افزود: تریاک که در ساحه زیر اداره طالبان تهیه و کشت می‌شود، ۸۵ درصد تولید غیرقانونی تریاک جهان را تشکیل می‌دهد که بین یک و نیم تا سه میلیارد دالر ارزش دارد.  به گفته او شصت درصد درأمد طالبان از مجرای تجارت و تولید تریاک غیرقانونی تهیه می‌شود.

سید اکبرالدین افزود که هنوز هم ملل متحد به تجارت مواد مخدر که حامی مالی طالبان و سایر گروه های هراس‌افگنی است، توجه کافی نکرده است.

 به گفته او، با آنکه گزارش شفافیت شورای امنیت ملل متحد ریشه‌های هراس‌افگنی را بررسی کرد، اما این سازمان در فلج کردن تجارت و تولید مواد مخدر توقعات موجود را پوره نکرده است.

به گفته این مقام هندی، با استفاده از تجربه خشکانیدن منابع مالی داعش در سوریه و عراق که تجارت تیل از پنجاه میلیون به چهارمیلیون در سه سال کاهش یافت، در افغانستان نیز چنین هماهنگی و کمپاین جهانی برای فلج کردن تجارت مواد مخدر طالبان، نیاز است.

به گفته اکبرالدین، هند همچنان به حمایت از افغانستان در بخش های اقتصادی، ساخت و ساز راه‌های مواصلاتی و ثبات حمایت می‌کند.

این مقام هندی در نشست شورای امنیت ملل متحد گفته است  ما باورمندیم که نبود مواصلات، مستقیما بر اقتصاد، امنیت و اوضاع سیاسی در افغانستان اثر گذار است و ما می‌خواهیم به این معضله حیاتی برای سود مردم افغانستان توجه کنیم.

این گفته ها در حالی بیان میشود که دو روز پیش چهارمین دور گفتگو های امنیتی  افغانستان و هند در کابل برگزارشد که در آن سفیر هند در کابل و شماری از سیاسیون افغان شرکت داشتند. در این نشست، روی روابط و همکاری‌های امنیتی میان دو کشور بحث و گفت‌وگو شد.

رنگین دادفرسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در این نشست از حرکت افغانستان به سوی نظام طالبانی هشدار داده است. سپنتا تاکید کرده است که  اوضاع افغانستان و منطقه درحال تغییر است. او پاکستان را عامل اصلی بی ثباتی افغانستان و هند معرفی کرد .

 سپنتا گفت که افغانستان و هند با تروریزم دولتی مواجه اند  که از سوی پاکستان به کار گرفته میشود و باید هر دو کشور در برابر تروریزم دولتی پاکستان مبارزه کنند.

او درمورد نگرانی پاکستان از روابط  میان افغانستان وهند گفت که همکاری های دو کشور در عرصه های مختلف ادامه خواهد یافت و روابط کابل و دهلی به گونه یی نیست  که کشور دیگر فکر میکند .

ممکن است شما دوست داشته باشید