روزنامه اصلاح

نشست مشورتی شورای عالی صلح با رهبران و شخصیت‌های سیاسی کشور

شورای عالی صلح یک نشست مشورتی را با رهبران سیاسی کشور در مورد پروسۀ صلح برگزار کرد.  

به اساس معلومات دفترسخنگوی شورای عالی صلح به آژانس باختر؛ این نشست با اشتراک محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح، داکتر محمد اکرم خپلواک رئیس دارالانشای شورای عالی  صلح و نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور سیاسی، فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، محمد یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری، رهبران احزاب، شخصیت های سیاسی و جهادی کشور برگزاری گردید.

دراین نشست محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح در صحبت افتتاحیۀ خویش از حضور پر رنگ شخصیت های سیاسی، جهادی و رهبران سیاسی در این نشست مشورتی ابراز خورسندی نموده گفت که از همان روزی که مسؤولیت شورای عالی صلح به دوش وی گذاشته شده است، معتقد بوده که روند صلح بدون شراکت سیاسیون و اقشار مختلف جامعه جنبۀ عملیاتی دریافت نخواهد کرد.

وی افزود که ما زمانی می توانیم به صلح دایمی دست یابیم که نظر همه‌ی مردم و شخصیت های سیاسی، جهادی و علمی را با خود داشته باشیم.

رئیس شورای عالی صلح موجودیت اجماع ملی در سرتاسر کشور و میان همه‌ی اقشار جامعۀ افغانستان را موجب خوشبینی شورای عالی صلح برای تامین صلح دایمی خوانده گفت: با وحدت و شرکت همه‌ی اقشار سیاسی، جهادی و مردم می توانیم روند صلح را به سرمنزل آن برسانیم.

استاد خلیلی اضافه کرد که شورای عالی صلح به شکل غیر رسمی با طرف مقابل هم تبادل دیدگاه داشته است و آنها نیز به صورت قاطع طرفدار صلح می باشند.

رئیس شورای عالی صلح برعلاوه اجماع ملی، ایجاد اجماع منطقه‌یی و جهانی را از دستاوردهای مهم برای تامین صلح و ختم جنگ در کشور خوانده، گفت که روند صلح توسط خود افغان ها مدیریت می شود.

  داکتر محمد اکرم خپلواک رئیس دارالانشای پروسه صلح و نماینده خاص رئیس جمهور در امور سیاسی، پلان های کاری شورای عالی صلح و دولت جمهوری اسلامی افغانستان را در پیوند به صلح در پنج بخش (اجماع پروسه صلح، ایجاد ظرفیت برای صلح، مذاکرات، تطبیق موافقتنامه صلح، و ثبات محلی) به جلسه توضیح نموده گفت: ایجاد اجماع ملی در داخل کشور، منطقه، جهان و بین علمای کشور های اسلامی از دستاوردهای بزرگ شورای عالی صلح بوده و این شورا در پیوند به ایجاد اجماع ملی در داخل کشور بیشتر از ۳۵۰ کنفرانس را در سرتاسر کشور و میان اقشار مختلف جامعه برگزار نموده است. خپلواک مدعی شد که از دو سال بدینسو میان رهبران و بخش های مختلف طالبان در مورد صلح بحث های عمده‌ای صورت می گیرد و این چیزی است که قبل از این در بین مخالفین ناممکن بود. در ادامۀ این نشست محمد یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری سخنرانی نموده گفت: برای صلح اجماع ملی میان همۀ مردم افغانستان وجود دارد و صلح نیاز اصلی مردم افغانستان می باشد. قانونی داشتن یک طرح واضح، جامع و کارآمد را از نیاز های اولی برای صلح عنوان نموده می گوید، جنگ در افغانستان افغانی نیست و صلح هم نمی تواند تنها افغانی باشد. در بخش بحث آزاد این نشست فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، محمد عمر داوودزی، انور الحق احدی، امرالله صالح، حامد گیلانی، نورالحق علومی، ستار مراد، کریم خرم، ذبیح الله مجددی، محمد ناطقی، داکتر احمد مشاهد، عبدالله قرلق و دیگران سخنرانی نموده و پیشنهادات و نظریات خویش را به شکل جامع با شورای عالی صلح در میان گذاشتند. مجلس در اخیر توسط محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح جمع بندی شد و تعهد صورت گرفت که از نظریات و پیشنهادات شخصیت های سیاسی، جهادی و رهبران احزاب سیاسی به شکل واضح در برنامه ها و پلان های شورای عالی صلح استفاده خواهند شد

ممکن است شما دوست داشته باشید