روزنامه اصلاح

نخستین سیمینار علمی-تحقیقی پیرامون حفریات ساحات باستانی در لوگر برگزار شد

به پیشواز از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، برای اولین بار سیمینار  علمی و تحقیقی پیرامون حفریات و تحقیقات باستان شناسی یکصد سال اخیر در افغانستان از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در پل علم، مرکز ولایت لوگر برگزار  شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در این سیمینار محمد انورخان اسحاقزی والی لوگر، پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و  شماری از مسوولان از مرکز و ولایان اشتراک کرده بودند.

در این سیمینار پیام محمداشرف غنی رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان توسط والی لوگر به خوانش گرفته شد .

پوهاند محمدرسول باوری، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و  فرهنگ هدف از برگزاری این سیمینار را مطالعات علمی و تحقیقی در مورد حفریات و تحقیقات باستان شناسی صدسال اخیر در افغانستان که چه فراز و نشیب های را کاوش های باستان شناسی پیموده است، یاد کرد و افزود که خوشبختانه امروزه اکثر باستان شناسان کشور ما در کاوش های باستان شناسی و کار حفریات سهیم اند.

باوری افزود که در آینده های نزدیک کار ترمیم آبده تاریخی ملک سبزعلی و کار ساخت موزیم محمدآغه ولایت لوگر آغاز خواهد شد.

همچنان در این سیمینار عبدالرحمن تسل، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر گفت که لوگر از جملۀ ولایات تاریخی و باستانی کشور به شمار می رود که در خود ساحات زیادی باستانی و آثار تاریخی را جا داده است.

وی از مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که علاوه بر حفریات در ساحۀ باستانی مس عینک، به حفریات در دیگر ساحات باستانی لوگر  نیز توجه کند.

همچنان سرمحقق عبدالجبار عابد عضو علمی اکادمی علوم، پیام اکادمی علوم افغانستان و عبدالناصرستانکزی رییس پوهنتون لوگر پیام رییس پوهنتون کابل را در رابطه به سیمینار یادشده به خوانش گرفتند.

در جریان برنامه، نورآغا نوری رییس باستان شناسی، فرخ صفایوف یکی از باستان شناسان، خواجه نادرشاه عضومسلکی ریاست باستان شناسی و تعدادی دیگر ازاشتراک کنندگان مقالات تحقیقی و علمی شانرا پیرامون کارحفریات ساحات باستانی مس عینک لوگر، ساحات باستانی کابل، ساحات باستانی جلال آباد و ساحات باستانی کاپیسا به خوانش گرفتند.

در اخیر برنامه عبدالجبارعابد عضو علمی اکادمی علوم افغانستان قطعنامۀ شش ماده‌یی را به خوانش گرفت که درآن از نهاد های امنیتی و وزارت اطلاعات و فرهنگ خواسته شده است که برای حفاظت ساحات باستانی توجه زیاد کنند و از حفریات غیرقانونی و قاچاق آثار جلوگیری شود.

در اخیر برنامه معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، اعضای اکادمی علوم، استادان و باستان شناسان از سوی مقام ولایت لوگر و ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت مورد تقدیر قرار گرفتند.  

ممکن است شما دوست داشته باشید