روزنامه اصلاح

ناامنی مسیر کابل-بامیان حضور گردشگران را کمرنگ ساخته است

ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان با نگرانی از کاهش ده درصدی گردشگران و بازدیدکننده گان ساحات تاریخی در این ولایت می گوید که اگر امنیت شاهراه های بامیان تامین امنیت نشود، این رقم افزایش خواهد یافت.

به گزارش پژواک، عبدالحمید جلیا مدیر حفظ و مراقبت میراث های فرهنگی ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان، می گوید، در سال های گذشته همزمان با تعطیلی مکاتب و برخی نهادها، شمار زیادی از گردشگران و بازدیدکننده گان به ولایت بامیان می آمدند؛ اما امسال در مقایسه با سال گذشته به دلیل ناامنی در ولسوالی جلریز میدان وردک و اختطاف ۹ تن در ولسوالی شیخ علی ولایت پروان، رقم گردشگران کاهش یافته است.

به گفته او، تا هنوز ۵۲۰۰ گردشگر داخلی و۲۱۰ گردشگر خارجی تکت بازدید از ساحات تاریخی را اخذ نموده اند، که در مقایسه با سال قبل، ده درصد کاهش را نشان می دهد.

او افزود بیشتر کسانی که به بامیان می آیند، هدف شان بازدید از ساحات تاریخی نبوده، بلکه به خاطر تفریح، استفاده از طبیعت و آب و هوای گوارای آن می باشد.

وی علاوه کرد که بیشتر گردشگران امسال از ولایت های کابل، کندهار، هلمند، غزنی و دایکندی بوده اند؛ اما به علت گروگان گیری ها در مسیر غوربند، شمار کمتری از گردشگران از ولایات شمال کشور به بامیان آمده اند.

سید سکندر بلاغی یک تن از کارکنان پارک ملی بند امیر، گفت: «امسال در بند امیر با برافراشتن حدود دوصد خیمه و عرضه خدمات غذایی از سوی ۲۰ هوتل و رستورانت آمادگى ها گرفته شده بود؛ اما خلاف انتظار، شمار توریستان کاهش پیدا نمود.»

به گفته او، تا هنوز از بند امیر حدود ٧٠ هزار تن دیدن نموده که در مقایسه با سال قبل کاهش داشته است.

محمد حسن یکی از خیمه داران بند امیر که ۲۵ خیمه برای کرایه برپا کرده است، گفت: «کار و کاسبی امسال نسبت به سال قبل کم شده و اکثریت شب ها خیمه ها خالی می ماند.»

موصوف افزود که اگر امنیت باشد، مردم با خیال راحت به بامیان سفر می کنند و وضعیت زنده گی مردم نیز تغییر
می کند
.

احمد حسین احمدپور، سرپرست ریاست اطلاعات فرهنگ بامیان، گفت که رشد صنعت توریزم در بامیان یکی از اهداف عمده‌ی اداره محلی
می باشد؛ اما عوامل بیرونی که باعث کاهش گردشگران می گردد، باید از طرف دولت مرکزی دنبال گردد
.

وی افزود که تامین امنیت شاهراه و تنظیم ترانسپورت هوایی، از مسؤولیت های دولت می باشد تا شمار گردشگران افزایش یابد.

او گفت:«متاسفانه شرکت های هوانوردی خصوصی، علاقه‌مند پرواز به بامیان نیستند و این موضوع باید از طریق وزارت ترانسپورت دنبال شود تا سهولت برای رفت و آمد سیاحان مهیا گردد.»

ممکن است شما دوست داشته باشید