روزنامه اصلاح

ناامـیدی امریکا از نتایج مذاکرات با گروه طالـبان

مقام‌های امریکایی از نتایج مذاکرات با گروه طالبان راضی نیستند و به نظر می‌رسد دولت ایالات متحده‌ی امریکا از این روند ناامید شده است. زلمی خلیلزاد نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا در مورد صلح افغانستان از زمان احراز این سمت تاهنوز شش بار به گونه‌ی رو در رو با نمایندگان گروه طالبان در قطر دیدار و گفتگو کرده است.

 پس از ختم پنجمین دور مذاکرات هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد با نمایندگان گروه طالبان در قطر، گفته می‌شد پیشرفت‌هایی در این سلسله دیدارها رو نماشده است. آقای خلیلزاد پس از پایان دور پنجم مذاکرات با طالبان با ابراز خوشبینی از نتایج این دیدارها گفته بود که روی چند مسأله‌ی مهم از جمله ترتیب یک جدول زمانی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، قطع روابط طالبان با گروه‌های هراس‌افگن بین‌المللی و اینکه از قلمرو افغانستان منافع امریکا به خطر نمی‌افتد، توافق شده است.

 اما آقای خلیلزاد این توافقات را ابتدایی خوانده و گفته بود که این توافقات بستگی به یک سری موضوعات دیگر از قبیل گفتگوی بین‌الافغانی و برقراری یک آتش‌بس همه جانبه دارد؛ در غیرآن توافقات قبلی منتفی خواهد بود.

روی‌همرفته با برگزاری دور ششم مذاکرات هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد با نمایندگان گروه طالبان که هفته‌ی گذشته به پایان رسید، انتظار می‌رفت مذاکرات دوجانب روی حاضر شدن طالبان به مذاکره‌ی مستقیم با حکومت افغانستان و تن دادن آنان به آتش‌بس همه‌جانبه به نتیجه برسد.

 اما برخلاف انتظارها این دور از گفتگوها نیز نتیجه‌ی آنچنانی در پی نداشته است. زلمی خلیلزاد پس از پایان ششمین دور از گفتگوها با نمایندگان طالبان، در صفحه‌ی تویترش نوشت که روی چارچوب پایان جنگ افغانستان پیشرفت‌های اندکی به میان آمده است.

با این حال دو روز پس از پایان دور ششم مذاکرات هیئت امریکایی با نمایندگان طالبان در قطر و عدم پیشرفت در این مذاکرات، الیس ویلز معاون وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی به کابل آمد و با رئیس جمهورغنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد. گفته‌ می‌شود محور بحث خانم ویلز با رئیس جمهورغنی انتخابات ریاست جمهوری آینده‌ی افغانستان بوده است. ارگ ریاست جمهوری در رابطه به دیدار خانم ویلز با رئیس جمهورغنی با نشر خبرنامه‌ای گفته که پروسه‌ی صلح، نتایج لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح و بازنگری روند کمک‌های ملکی در جهت تقویت حکومتداری خوب از موضوعات دیگری بوده که در این دیدار بررسی شده است.

پیش از این با گرم شدن مذاکرات هیئت امریکایی با گروه طالبان، مقام‌ها در دولت ایالات متحده‌ی امریکا گفته بودند در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات صلح، روی گزینه‌ی برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تمرکز بیشتر خواهد شد.

 دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا به زلمی خلیلزاد نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی آن کشور در مورد صلح افغانستان شش ماه وقت داده بود تا پروسه‌ی صلح افغانستان را به نتیجه برساند. اکنون چیزی حدود شش ماه از گزینش آقای خلیلزاد در این سمت می‌گذرد و نتایج مذاکرات وی با طالبان نیز از سوی دولت امریکا قناعت‌بخش خوانده نشده است. آغاز بحث‌های دولت امریکا و حکومت افغانستان  روی برگزاری انتخابات به موقع، شفاف و سراسری، نشانگر این مسأله است که دولت ایالات متحده‌ی امریکا از روند مذاکرات با گروه طالبان ناامید شده و از نتایج آن راضی نیست. میزان نارضایتی دولت امریکا از فرایند مذاکرات با طالبان از اظهارات اخیر جان بس سفیر امریکا در کابل نیز روشن می‌شود. جان بس سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در کابل روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفته که هیچ نشانه‌یی از جدیت گروه طالبان برای صلح و ختم جنگ دیده نشده است. سفیر امریکا در کابل گفته که در جریان مذاکرات آقای خلیلزاد با نمایندگان گروه طالبان روی این مسأله که از قلمرو افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نشود، توافق شده؛ اما توافقی روی آتش بس و مذاکرات بین‌الافغانی که از خواست‌های اساسی دولت و مردم افغانستان است، به میان نیامده است.

 در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه‌ی حکومت افغانستان نیز گفته است که طالبان اراده‌ای برای صلح ندارند و بیشترین تلاش شان را روی تشدید خشونت‌ها متمرکز کرده اند. داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه‌ی حکومت افغانستان که روز دوشنبه در نشست شورای وزیران صحبت می کرد گفت که دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات صلح، اصرار گروه طالبان به ادامه‌ی جنگ بوده است. آقای عبدالله پیش از این نیز گروه طالبان را مانع اصلی تحقق صلح در افغانستان خوانده بود.

 بسیاری از آگاهان سیاسی در افغانستان به این باور اند که وارد شدن مستقیم دولت امریکا به مذاکره با طالبان سبب شد حکومت افغانستان به حاشیه رانده شده و موضع آن در ارتباط به قضیه‌ی مصالحه با طالبان تضعیف شود.

 برعکس گروه طالبان در وضعیت بهتری قرار گرفت و مذاکرات با امریکایی ها را به عنوان فرصتی برای به کرسی نشاندن تمامی اهداف خود تلقی کرد. طالبان به این نتیجه رسیدند اهدافی را که نتوانستند از طریق جنگ و درگیری به دست بیاورند، از راه مذاکره با امریکایی ها به دست خواهند آورد. طالبان مذاکره‌ی مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده و روی دوام گفتگو با امریکایی ها اصرار ورزیدند.

درحالی که هدف هیئت امریکایی از گفتگو با گروه طالبان، زمینه‌سازی برای گفتگوی رو در روی حکومت افغانستان و گروه طالبان بود. اما طالبان از این فرصت به برای تقویت موضع و بالابردن پرستیژ شان در سطح بین‌المللی استفاده کردند و هیچ‌گونه تمایلی برای ختم جنگ و آغاز روند مصالحه نشان ندادند.

مذاکرات برای ختم منازعات مسلحانه زمانی نتیجه می‌دهد که دو طرف درگیر منازعه پیش از آغاز مذاکرات، آتش بس کنند. حکومت افغانستان در جریان مذاکرات هیئت امریکایی با نمایندگان گروه طالبان بارها اعلام کرد که در صورت آمادگی طالبان برای مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان، آماده است آتش بس اعلام کند؛ مشروط بر اینکه گروه طالبان نیز به توافق روی آتش بس رضایت نشان داده و خشونت‌های جاری را ختم کنند.

 رئیس جمهورغنی باری اعلام کرد که حکومت حاضر است در هرنقطه‌ای از کشور که طالبان خواسته باشد، زمینه‌ی این مذاکرات را فراهم ساخته و امنیت نمایندگان طالبان را نیز تأمین نمایند. پافشاری هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد در جریان چند دور از مذاکرات با طالبان نیز همین بوده که طالبان باید روی آتش بس توافق کرده و برای مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی بگیرند.

اما طالبان بازهم راه جنگ را انتخاب کردند و در حالی که نمایندگان آنان مصروف مذاکرات صلح با امریکایی ها بودند، عملیات بهاری شان را زیر نام الفتح اعلام نموده و به تشدید جنگ و دوام خشونت متوسل شدند. با این همه ایالات متحده‌ی امریکا ظاهراً به این نتیجه رسیده که گروه طالبان نیت و اراده‌ای برای صلح ندارد و مذاکرات با این گروه نیز نتیجه‌ی آنچنانی در قبال نداشته است.

حالا روشن نیست که با توجه به عدم پیشرفت مذاکرات قطر و عدم انعطاف‌پذیری نمایندگان گروه طالبان از مواضع‌ شان، آیا ایالات متحده‌ی امریکا به این سلسله گفتگوها ادامه خواهد داد و یا همانطوری که پیش از این برخی مقام‌های نظامی آن کشور گفته بودند، گزینه‌ی نظامی را رویدست خواهد گرفت؟

پایـنده

ممکن است شما دوست داشته باشید