روزنامه اصلاح

میزان واقعات بیماری توبرکلوز در بدخشان کاهش یافته‌است

مسؤول ادارۀ کنترول توبرکلوز در ادارۀ صحت عامه بدخشان می‌گوید که میزان واقعات بیماری توبرکلوز در تناسب به سال گذشته در این ولایت کاهش یافته و این بیماری تحت کنترول در آمده‌‌است.

داکتر قطب الدین برومند، مسؤول ادارۀ کنترول توبرکلوز در ادارۀ صحت عامه بدخشان به رادیو آزادی گفته که شمار واقعات بیماری توبرکلوز در گذشته در ولسوالی‌های خواهان، راغستان، یُمگان و کران منجان بیشتر بود، اما با تلاش‌های ادارۀ ملی کنترول توبرکلوز این بیماری حالا در بدخشان تحت کنترول در آمده و تداوی بیماران توبرکلوز ۹۵ درصد با موفقیت همراه بوده است.

وی گفت: با طبیق طرزالعمل، میزان موفقیت ما در عرصه کاهش مرض توبرکلوز در این ولایت ۹۵ درصد افزایش یافته‌است، کشف واقعات ما خیلی خوب است.”

آقای برومند می‌گوید هم چنان اداره آن‌ها تلاش کرده‌است تا از مقاومت دوایی نزد مریضان توبرکلوز جلوگیری کند. وی می گوید: اکثراً توبرکلوز شُش‌ها را آسیب می‌رساند و بدون شُش‌ها هم می‌تواند بالای سایر قسمت‌های بدن حمله ور شود، نوع توبرکلوز شُش آن خیلی خطرناک است، تنها با تداوی معیاری ۶ ماهه می‌شود از این بیماری جلوگیری کرد. مشروط به اینکه مریض پابند به تداوی باشد.”

از سویی هم محمد فهیم سروری مسؤول مریضان سراپای توبرکلوز در ریاست صحت عامه بدخشان می‌گوید که سرفۀ دوامدار بیشتر از دو هفته یکی از علایم توبرکلوز است. چنین افراد باید به مراکز صحی مراجعه کنند و تداوی آن‌ها به شکل رایگان انجام می‌شود.

وی گفت: در قدم اول مریضانی که مشکوک به توبرکلوز می‌باشند، کسانی‌که بیشتر از دو هفته سرفه دوامدار همراه با بلغم داشته باشند، تب شبانه، عرق شبانه، باختن وزن، کسالت، خستگی، بی‌اشتهایی و سوء تغذی در جود دیده شود احتمالاً این شخص مبتلا به مرض توبرکلوز اند و ما جهت معاینات وی را به لابراتوار معرفی می‌کنیم.”

بیماری توبرکلوز یک بیماری ساری و کشنده است که گفته می‌شود فقر، خستگی‌های دوام دار و کمبود مواد غذایی مورد نیاز بدن از عوامل شیوع این بیماری در میان انسان‌ها است.

در بدخشان گفته می‌شود در ولسوالی‌های یمگان؛ خواهان و سایر مناطق محروم این ولایت، بیماری توبرکلوز در گذشته به شکل وافر وجود داشته، اما حالا این وضعیت به صورت قابل توجهی تغییر کرده و بیماری توبرکلوز در این مناطق کاهش یافته‌است.

ممکن است شما دوست داشته باشید