روزنامه اصلاح

مکرون: فشار حداکثری آمریکا علیه ایران ناکام مانده است

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در نطق سالانه در مجمع عمومی گفته است که اروپا مکانیسم ماشه (بازگشت خود به خود تحریم ها بر اساس برجام) که آمریکا می گوید آن را به اجرا گذاشته، نخواهد پذیرفت.
امانوئل مکرون در پیامی ویدئویی از پاریس گفت سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران تاکنون ناکام مانده است. او همچنین اضافه کرد کشورش با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه تهران موافق نیست چرا که واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خارج شده است.
او همچنین اضافه کرد که سیاست فشار حداکثری آمریکا چندین سال است که اجرایی شده است اما تا اینجا نتوانسته امکانی را ایجاد کند که به اقدامات بی‌ثبات کننده ایران پایان دهد یا اطمینان یابد که ایران قادر نخواهد بود که به سلاح هسته‌ای دست یابد.
آقای مکرون همچنین گفت “به همین دلیل فرانسه، همراه با شرکای آلمانی و بریتانیایی خود، خواستار اجرای کامل توافقنامه ۲۰۱۵ وین است و اقدامات ایران را نیز در نقض این توافق نمی‌پذیرد”.

آقای مکرون در واکنش به اعلام تحریم‌های تازه آمریکا گفته “اقدام آمریکا اتحاد شورای امنیت و اساس تصمیمات آن را تضعیف می کند، و این خطر را به همراه دارد که تنش ها را بیش از پیش در منطقه تشدید کند.”
او گفت این موضوع اطمینان خواهد داد “بتوانیم به فعالیت های بالستیک ایران و همچنین تلاش هایش برای بی ثبات کردن منطقه واکنش نشان دهیم.”
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم تحریم‌های تازه آمریکا را “غیرقانونی” خوانده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید