روزنامه اصلاح

مهاجرت غیرقانونی؛ جوانی که به گونۀ معجزه‌آسا از مرگ نجات یافت

ناداری، بیکاری و ناامنی سبب شده‌ است که شمار زیاد جوانان راه‌های مهاجرت نامنظم را در پیش گیرند. در این میان جوانان تحصیل‌یافته نیز به دلیل بیکاری و نیافتن ‌شغل مناسب، دل به دریا زده و مسیر مهاجرت‌های نامنظم را در پیش می‌گیرند.

به نقل از سلام وطندار، حسین حیدری، یکی از این جوانانی‌ است که برای دست‌یابی به زند‌ه‌گی بهتر و آیندۀ روشن درس‌هایش را ناتمام گذاشته و با دوستان‌اش راه مهاجرت نامنظم را در پیش گرفت.

سختی‌های مسیر مهاجرت، ناپدیدشدن دوستان‌اش در این مسیر، جان‌باختن همراهان‌اش از شدت گرسنه‌گی و توهین و تحقیر از سوی قاچاقبران برای حسین کابوس شده است.

به گفتۀ حسین، شماری از دوستانش از شدت خسته‌گی و تشنه‌گی در میان کوه‌های سر به فلک‌کشیدۀ مرز ایران و ترکیه جا مانده‌اند و تا امروز خبری از آنان نیست.

در ادامۀ گفت‌وگو حسین به فکر فرورفت، شاید به این فکر می‌کند که چه معجزه‌یی سبب نجات او و شماری انده‌کی از همراهانش در کوه‌های سربه فلک، دشت‌های خشک و بی‌آب و طوفان شدید بحر شده است. او می‌گوید، در این راه بیش از صد تن بودند.

حسین در ادامۀ این سکوت می‌گوید، سر انجام پس از ۱۵ روز بودوباش در ترکیه با قایق بادی روانۀ یونان شدند.

به گفتۀ او، قایق بادی در میان بحر به یکباره‌گی از حرکت بازماند و همه نگران غرق‌شدن بودند که ناگهان کشتی گشت ساحلی به گونۀ معجزه‌آسا سر وقت آنان رسید و او و همراهانش را از مرگ نجات داد.

حسین می‌گوید، سرانجام پس از چندبار رفت‌وبرگشت به کشور رویایی‌اش رسید، اما درخواستش از سوی دولت سویدن به علت بلندبودن سن‌اش رد شد.

او می‌گوید، از این که با دشواری‌های فراوان به سویدن رسید، حاضر به برگشتن به افغانستان نبود و به‌گونۀ پنهانی به کار آغاز کرد.

حسین پس از چند ماه کارکردن توسط پولیس سویدن بازداشت و دو ماه زندانی شد. او سرانجام به افغانستان برگشت داده شد.

حسین هرچه بیشتر از خاطرات مهاجرت نامنظم روایت می‌کند، بیشتر در خود فرو می‌رود و حال پریشان‌اش چنان می‌نماید که گویا، ۸۵ درصد مهاجران به علت پذیرفته‌نشدن پرونده‌های‌ پناهنده‌گی‌شان افسرده شده و در نهایت دست به خودکشی می‌زنند.

با این حال باسط انصاری، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران و بازگشت‌کننده‌‌‌‌گان می‌گوید، مهاجرت از راه‌های نامنظم هیچ‌گاهی ساده نبوده و اثرهای منفی بر روحیۀ مهاجران می‌گذارد.

درسال‌های اخیر شهروندان افغانستان به بهای جان‌شان تن به مهاجرت‌های نامنظم می‌دهند و این رقم با گذشت زمان در حال افزایش است، اما مسئولان اداره‌های مهاجرت همواره در پی این هستند که مردم را از خطرات مسیرهای این‌گونه مهاجرت‌ها آگاه سازند.

سیدشیرحسین هنریار، هماهنگ‌کنندۀ مرکز معلومات مهاجرت می‌گوید، این اداره در بارۀ پیامدهای ناگوار مهاجرت‌های نامنظم پس از رسیدن به کشور‌های مقصد برنامه‌های آگاهی‌دهی را در همآهنگی با وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف در دانشگاه‌ها و مکتب‌ها راه‌اندازی کرده است.

مسئولان وزارت مهاجران و بازگشت‌کننده‌‌گان می‌گویند، کسانی‌که از ترکیه و کشورهای اروپایی برگشت‌ داده می‌شوند، از طریق سازمان بین‌المللی مهاجرت یا( IOM) یک مبلغ پول برای آنان کمک می‌شود تا بتوانند در کشورشان تجارت‌های کوچکی را راه‌اندازی کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید