روزنامه اصلاح

منشی و نایب منشی ولسی‌جرگه با رأی علنی نمایندگان انتخاب شدند

مرحلۀ چهارم و نهایی انتخابات هیئت اداری ولسی‌جرگه نیز برنده نداشت؛ اما نمایندگان با رای علنی منشی و نایب منشی مجلس را انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ دور چهارم انتخابات هیئت اداری برای انتخاب منشی و نایب منشی مجلس بعد از ظهر روز یک‌شنبه(۱۶ سرطان) برگزار شد که نتیجه نداشت؛ اما نمایندگان با رای علنی، کریم اتل را به عنوان منشی و عرفان الله عرفان را به عنوان نایب منشی انتخاب کردند.

در مرحلۀ چهارم و نهایی انتخابات هیئت اداری مجلس ۱۹۰ نماینده از حق رای خود استاده کرده بودند و هر یکی از نامزدان برای احراز پست منشی و نیابت منشی به ۹۶ رای تایید  نیاز داشتند.

در مرحلۀ چهارم انتخابات منشی، اسدالله شهباز و کریم اتل نامزد بودند که آقای شهباز با کسب ۷۰ رای تایید و آقای اتل با ۹۵ رای تایید نتوانستند برنده انتخابات شوند.

در پست نیابت منشی هم جاوید صافی با ۸۰ رای تایید و عرفان‌الله عرفان با ۹۳ رای تایید برنده مرحله چهارم انتخابات این پست نشدند.

سر انجام میر رحمان رحمانی رئیس ولسی‌جرگه گفت که هیچ یکی از نامزدان نتوانسته اند آرای لازم را بدست آورند؛ بناً مطابق اصول وظایف داخلی مجلس، نامزدی‌که در مرحله چهارم انتخابات اعضای هیئت اداری بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌ به رای گیری علنی گذاشته می‌شود.

پس از آن آقای رحمانی انتخاب محمد کریم اتل برای پست منشی و عرفان‌الله عرفان برای نیابت منشی را به رای گیری علنی گذاشت که نمایندگان حاضر در مجلس با اتفاق آرا به آنان رای تایید دادند.

نمایندگان مجلس پس از افتتاح دور هفدهم کاری شورای ملی، بیش از ۵۰ روز است که مصروف انتخابات ریاست و اعضای هیئت اداری مجلس اند.

طولانی شدن روند انتخابات رییس و اعضای هیئت اداری ولسی‌جرگه با واکنش‌های متعددی مواجه شده و بسیاری از مردم افغانستان اعضای مجلس را به برخوردهای قومی، زبانی و سمتی متهم کرده و تاکید دارند که نمایندگان به فکر منافع ملی کشور نیستند.

با این وجود، انتخابات هیئت اداری مجلس در حالی به پایان رسید که تا ۱۳ روز دیگر رخصتی‌های تابستانی شورای ملی آغاز می‌شود؛ بنا بر این ولسی‌جرگه در یک دوره کاری خود هیچ کاری در عرصه قانون گذاری و نظارت از اعمال حکومت نخواهد توانست.

ممکن است شما دوست داشته باشید