روزنامه اصلاح

 معین سیاسی وزارت امور خارجه: سفر هیئت گروه طالبان به اسلام آباد، ربـطی به پروسـه‌ی صـلح نـدارد

وزارت امور خارجۀ افغانستان، سفر اخیر گروه طالبان به اسلام آباد را گفتگوها به هدف رهایی دو گروگان امریکایی می داند که در قید گروه تروریستی طالبان قرار دارند.

ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه که پس از چاشت روز شنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت حضور یافت گفت: گفتگوهایی که شاید هم اکنون در اسلام آباد جریان داشته باشد، هیچ ارتباطی به پروسه صلح ندارد.

او تأکید کرد در هرنوع گفتگویی که دولت جمهوری اسلامی افغانستان حضور نداشته باشد و قبل از آغاز گفتگوها با دولت جمهوری اسلامی افغانستان مشورت های لازم صورت نگرفته باشد، حکومت افغانستان آن را مفید نمی پندارد، بلکه فعالیت های پراکنده طالبان با کشور های دیگر می خواند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه افزود که سفر طالبان به کشورهای منطقه هیچ نتیجه‌ای جز اینکه گروه تروریستی طالبان را در برابر مردم افغانستان شجیع تر بسازد، نداشته است.

وی صلح را اولویت رییس جمهور و خواست اصلی مردم دانست و افزود که مردم با اشتراک شان در انتخابات، جرگه مشورتی صلح و مباحثی پیرامون صلح؛ آن را به ثبوت رسانده اند. او تأکید کرد که باید طالبان پیش از آغاز مذاکرات صلح، به خشونت پایان بخشند؛ زیرا به گفته وی صلح موازی با خشونت، نمی تواند به پیش برود. معین سیاسی وزارت امور خارجه همچنان گفت حکومت به این باور است تازمانی که مراکز تمویل، تجهیز و آموزش گروه های هراس افگن مانند طالبان در کشورهای همسایه فعال باشد و هر روز مردم افغانستان را مورد خشونت قرار بدهد و از آنها قربانی بگیرد، صلح در افغانستان تأمین نمی شود. او گفت ما درحالی که از تلاش های کشورهای دوست استقبال می کنیم، اما در عین حال برداشت ما این است صلح زمانی نتیجه می دهد که طالبان حاضر باشند با حکومت و ملت افغانستان گفتگوهای رو در رو داشته باشند و پیش از آغاز مذاکرات آتش بس را قبول کنند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفت سیاست خارجی کشور را رییس جمهور و ادارات مرتبط در همکاری با یکدیگر تدوین می کنند، و وزارت امور خارجه مجری سیاست تدوین شده است. او اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه را موقف شخصی وی دانست و گفت که این اظهارات از موقف وزارت امور خارجه نمایندگی نمی کند. معین وزارت امور خارجه، درهمین حال بیانیه رییس هیئت افغانستان در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد را پرمحتوا و نتایج این سفر را برای افغانستان مثبت عنوان کرد. اوگفت از هم پاشی گفتگوهای صلح دوحه و برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری، از بحث های اصلی نشست های حاشیه‌ای مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. در این نشست ها همچنان بر حمایت از نقش زنان در پروسه صلح، حفظ دست آوردهای افغانستان و نقش پر رنگ زنان تأکید صورت گرفت. افغانستان در ۲۴ اجلاس حاشیه‌ای مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشتراک کرده و در دوازده اجلاس آن سخنرانی نیز داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید