روزنامه اصلاح

معاون رییس‌جمهور: ارزش‌های حقوق‌بشری نباید قربانی گفتگوهای صلح شود

مراسم تجلیل از هفتادمین سالروز تصویب اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر با حضور داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برخی از اعضای کابینه، اعضای شورای ملی، سفرای برخی از کشور‌ها، دیپلمات‌ها و نمایندگان نهادهای بین المللی، فعالین حقوق بشر و رسانه‌ها، روز سه‌شنبه در تالار کمیسیون حقوق بشر برگزار شد.

استاد دانش با اشاره به قواعد و آموزه‌های اعلامیه‌ی حقوق بشر گفت که افغانستان در طول ۷۰ سال گذشته همواره کوشش کرده که به ارزش‌های حقوق بشری پابند بماند و محتوای آن را در قوانین اساسی و سایر قوانین خود بگنجاند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پس از توافقنامه‌ی کنفرانس بن در سال ۱۳۸۰ شکل گرفت و بر اساس ماده‌ی ۵۸ قانون اساسی، برای اولین بار به طور رسمی جزء تشکیلات اساسی دولت افغانستان شد.

به گفته‌ی معاون رئیس‌جمهور، علیرغم تلاش‌های این کمیسیون در زمینه‌ی آموزش قواعد حقوق بشری و حمایت از آزادی‌ها و حقوق اساسی شهروندان و رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر، هنوز هم موارد بسیار حادی از نقض حقوق بشر در افغانستان دیده می‌شود.

معاون رئیس جمهور کشتار افراد ملکی، خشونت علیه زنان، محرومیت اطفال از حقوق مدنی، محاکمات صحرایی، اختطاف، اذیت و آزار زنان و کودکان را نمونه‌های رنج‌آوری از نقض حقوق بشر در افغانستان عنوان کرد.

معاون رئیس جمهور اما گفت که در مقابل این قضایا، اقدامات و تدابیری خوبی اتخاذ شده ولی برای رسیدن به هدف کافی نیست. وی تأکید کرد که «این وظیفه حکومت و کمیسیون است که برای رفع این مشکلات بیش از پیش توجه کنند.»

استاد دانش با اشاره به مسأله صلح و حقوق بشر بیان داشت که برقراری صلح می‌تواند فرصت بسیار خوبی را برای رعایت و احترام به حقوق بشر در افغانستان فراهم سازد.

استاد دانش گفت این نگرانی وجود دارد که مبادا حقوق بشر قربانی صلح در افغانستان شود. وی افزود که چارچوب طرح صلحی که توسط رئیس جمهور مطرح شده است، همه نگرانی‌های مردم افغانستان را در نظر گرفته است. وی گفت که در این طرح به حفظ دستاوردهای ۱۸ سال گذشته و بر حفظ حقوق بشر و حقوق زنان و حقوق اساسی شهروندان تأکید شده است.

به گفته معاون رئیس جمهور، در این طرح تأکید شده است که قانون اساسی افغانستان باید مورد پذیرش همه جوانب قرار گیرد و اگر هم تعدیلی لازم باشد، این تعدیل باید در چارچوب شرایطی که در خود قانون اساسی پیش‌بینی شده است، صورت گیرد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد که ملت افغانستان ضمن اینکه با همه وجود از صلح استقبال می‌کند، سؤالات زیادی را در زمینه چگونگی حفظ دست‌آورد‌ها و ارزش‌های مدنی هجده سال گذشته در روند پروسه صلح دارد که باید به همه آنها پاسخ روشن و مطمئن ارائه شود.

استاد دانش با اشاره به اصول بنیادی حقوق بشر در ماده‌ اول و دوم اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر، اصل کرامت انسانی، اصل آزادی، اصل برابری و اصل برادری را چهار اصل عمده عنوان کرد که در رأس تمام حقوق اساسی و آزادی‌های عمومی‌ قرار دارند.

استاد دانش علیرغم موفقیت‌ها در اجرایی شدن مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر، مسایلی چون ادعای غربی بودن حقوق بشر و جهانی نبودن آن، وجود حکومت‌های استبدادی و مطلق‌گرا، قرائت‌های سنتی از دین و کاستی‌های موجود در حقوق بین الملل و نظام بین المللی را از جمله موانع در مسیر تطبیق اعلامیه جهانی حقوق بشر برشمرد.

همچنین در این جلسه خانم سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر سخنرانی کرد. وی از حکومت افغانستان خواست که در پروسه‌ی صلح افغانستان خواسته‌ها و حقوق قربانیان جنگ در افغانستان را مورد توجه قرار دهد. خانم سمر گفت که حکومت افغانستان برای حفظ جایگاه و فراهم‌کردن نقش مؤثر زنان در ادارات دولتی و پروسه‌ی صلح آن گونه که نیاز بود، توجه جدی نکرده است.

فرید حمیدی لوی سارنوال کشور نیز در سخنرانی خود بر حفظ دست‌آورد‌های مدنی و ارزش‌های نوین افغانستان در پروسه صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت افغانستان تأکید کرد. آقای حمیدی همچنین گفت که ارزش‌های حقوق بشری در قوانین افغانستان بسیار خوب انعکاس یافته و از ضمانت اجرای لازم برخودر است.

ریچارد دویدبنت” رئیس حقوق بشر یوناما و نماینده‌ی دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر در افغانستان نیز در این محفل سخنرانی کرد. وی تلاش‌های حکومت افغانستان مخصوصاً تلاش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را در راستای نهادینه‌شدن ارزش‌های حقوق بشری ستایش کرده و از فعالیت‌های انجام شده در راستای توسعه حقوق بشر تمجید کرد.

وی گفت که جامعه‌ی جهانی و به خصوص سازمان ملل متحد به حمایت از برنامه‌های دولت افغانستان در راستای توسعه‌ی حقوق بشری شهروندان این کشور متعهد است.

ممکن است شما دوست داشته باشید