روزنامه اصلاح

معاون رئیس جمهور: عملیات بزرگ نظامی در غزنی راه‌اندازی می‌شود

در جلسه‌ای که روز گذشته به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری و با حضور مسؤولان دفتر معاون رئیس‌جمهور برای بررسی وضعیت ولسوالی های جاغوری و مالستان غزنی و به منظور تعقیب مطالبات مردم و تعهدات حکومت برگزار شد، استاد دانش از آغاز یک عملیات بزرگ نظامی در این ولسوالی‌ها خبرداد.

معاون رئیس جمهور گفت: «قطعات مختلف نیروهای امنیتی متشکل از قوت‌های هوایی و زمینی، با تجهیزات کافی، تحت فرماندهی محمد شریف یفتلی لوی‌درستیز اردوی ملی و در هماهنگی لازم با مأموریت حمایت قاطع، برای سرکوب جنگجویان گروه تروریستی طالبان، به ولایت غزنی رسیده اند.»

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که روز دوشنبه نیز قطعات متعددی از بخش‌های مختلف ارگان‌های امنیتی، برای تأمین امنیت ولسوالی‌های جاغوری و مالستان در مناطق جنگی مستقر شدند.

معاون رئیس جمهور گفت اطمینان کامل دارد که با تطبیق این عملیات نظامی، حملات گروه طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان دفع خواهد شد؛ وی اما به همکاری جدی مردم و حمایت آنها از نیروهای امنیتی در جهت پیش‌رفت این عملیات تأکید کرد.

استاد دانش در پیوند به رویداد‌های مرتبط به ولایت غزنی و ولسوالی‌های جاغوری و مالستان، حرکت اعتراضی در کابل را یک حرکت خودجوش مدنی خواند که به گفته وی از جهات مختلف با دیگر تظاهرات های مشابه، تفاوت‌های بسیار داشت.

صدها تن از باشندگان مناطق مختلف کابل از نیمه‌های یکشنبه شب دست به تظاهرات زده و برای تأمین امنیت ولسوالی‌های جاغوری و مالستان و دفع حملات گروه طالبان بر این دو ولسوالی، داد خواهی کردند.

صدور فرمان حمله نظامی بر مهاجمان طالب، رسیدگی به بی‌جاشدگان، راه اندازی عملیات گسترده بر مناطق پشت جبهۀ طالبان ، استقرار دایمی قطعات نظامی در هردو ولسوالی و تأمین امنیت شاهراه‌های منتهی به مناطق مرکزی، پنج خواست اساسی تظاهرات کنندگان در کابل بود.

رئیس جمهور غنی طی یک تماس تلیفونی با مظاهره کنندگان، همۀ خواسته‌های آنان را پذیرفت. استاد دانش از رئیس جمهورغنی برای رسیدگی به این مطالبات، از نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت تظاهرات کنندگان و از حرکت مدنی روز گذشته به خاطر تلاش، نظم و متانتی که به نمایش گذاشتند عمیقا سپاس گذاری کرد.

همچنین استاد دانش از باشندگان مناطق مختلف کشور که از بی‌جاشدگان ولسوالی‌های غزنی و جاغوری به گرمی استقبال کرده و از هیچ‌گونه کمک با آنان دریغ نکرده‌اند، به خصوص اداره محلی بامیان، قدر‌دانی کرد.

استاد دانش اما تأکید کرد که با آغاز عملیات نظامی در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان زمینۀ بازگشت بی‌جاشدگان فراهم شده و بهتر است که مردم برای جلوگیری از هرگونه پیامد‌های احتمالی، هرچه زودتر به خانه‌های خود برگردند.

در این جلسه تیمی از دفتر معاونت دوم ریاست‌جمهوری توظیف شد تا هرچه عاجل برای رسیدگی به مشکلات بی‌جاشدگان و زخمی‌ها، ضمن جمع آوری معلومات لازم، نیازمندی‌های آنان را ارزیابی نموده و برای فراهم شدن کمک‌های مورد نیاز، به دفتر ریاست‌جمهوری گزارش دهند.

معاون رئیس‌جمهور در پیوند به دو مطالبۀ دیگر تظاهرات کنندگان، یکی استقرار دایمی قطعات نظامی در ولسوالی‌های مالستان و جاغوری و دوم تأمین امنیت شاهراه‌های منتهی به مناطق مرکزی گفت که شخصا این مطالبات را پی گیری می‌کند.

وی گفت اگرچه پاسخ به این درخواست‌ها تا حدودی زمان‌بر است، اما هیأت رهبری حکومت متعهد است که از هر طریق ممکن امنیت باشندگان ولسوالی‌های جاغوری و مالستان و همچنین جاده‌های مواصلاتی منتهی به مناطق مرکزی را تأمین کند.

در سفر اخیر رئیس جمهور غنی و استاد دانش به ولایت بامیان، رئیس جمهور دستور داد که برای تأمین امنیت ولایت بامیان و ولایات همجوار آن و همچنین مسیر‌های منتهی به مناطق مرکزی، یک قطعه خاص امنیت ملی با کمیت ۴۴۳ نفر و یک اردوی محلی در ولایات بامیان و دایکندی ایجاد گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید