روزنامه اصلاح

مشکلات موجود میان افغانستان و پاکستان از طریق گفتگو حل شود

    در حال حاضر روابط دیپلماتیک میان افغانستان و پاکستان تنش آلود است. این تنش زمانی به وجود آمد که نظامیان پاکستانی بیرق افغانستان را از فراز افغان مارکیت درپیشاور به زیر کشیدند ودر پی آن وزارت امور خارجه‌ی افغانستان کنسولگری خود در پیشاور را بست. همزمان با این میان نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور با نظامیان پاکستان در یک نقطه‌ی مرزی در ولایت کنرها در گیری روی داد و تبادل آتش میان نیروهای دو کشور به وقوع پیوست که از اثر آن تلفاتی بر نظامیان پاکستانی وارد شد.

     به تعقیب این رویداد ها پاکستان بنا بر ادعای بد رفتاری با کارمندان کنسولگری آن کشور در کابل، کنسولگری های خود در افغانستان را بست و شارژدافیر سفارت افغانستان در اسلام آباد را به وزارت امور خارجه‌ی آن کشور فرا خوانده و مراتب اعتراض خویش گویا از برخورد نا مناسب نیروهای امنیتی افغانستان با مسئوولان کنسولگری این کشور در شهر کابل را به وی تسلیم کردند.

همزمان با این گزارش هایی به نشر رسید که سازمان استخبارات نظامی پاکستان(آی. اس.آی) سفیر افغانستان در اسلام آباد را در مرکز این نهاد احضار کرده است. وزارت امور خارجه‌ی افغانستان ضمن این که این حرکت پاکستان را خلاف عرف دیپلماتیک خواند، گفت که با سفیر افغانستان بدرفتاری صورت گرفته است.

مسایلی را که برشمردیم، پای جنرال فیض حمید، رییس سازمان استخبارات نظامی وسهیل محمود، معین وزارت امور خارجه‌ی پاکستان را به کابل کشانده وآنان دو روز پیش به کابل آمده وبا مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار کردند. بنا بر آنچه که در تویتر سخنگوی شورای امنیت ملی کشور آمده است دوطرف در این دیدار روی عادی سازی روابط دو کشور همسایه وساخت یک کمیته‌ی تخنیکی به ارتباط حل مشکل به وجود آمده
« افغان مارکیت» صحبت کرده اند.

     معنای این همه این است که نیاز است تا کشور های همسایه و هم سرنوشت منطقه مشکلات و چالش هایی که گهگذاری به وجود می آید را از راه دیپلماتیک و از راه گفتگو حل و فصل کند.  

موضوعی که پیش از این در اعلامیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی کشور ما نیز بازتاب داشت. گران هیواد، سخنگوی این  وزارت هنگامی که پاکستان کنسولگری های خود در افغانستان را بست به رسانه ها گفته بود که نیاز به این نبود که این کنسولگری ها مسدود و خدمات کنسولی پاکستان متوقف شود؛ بلکه پاکستان میتوانست این مشکل را از راه گفتگو و ساز وکار دیپلماتیک حل و فصل کند. وی تاکید کرده بود که دولت افغانستان کاملا آمادگی دارد که به نگرانی های امنیتی پاکستان نسبت به کنسولگری هایش به وجه مناسبی پاسخ دهد.

      حالا که دو کشور تصمیم گرفته تا آنچه که تنش تازه در روابط دو کشور خوانده می شود را از طریق گفتگو حل وفصل کند واین کار از طریق یک کمیته‌ی تخنیکی که ساخته خواهد شد انجام گردد؛ به نظر می رسد فرصت خوبی به وجود آمده که این گفتگو ها هر چه زودتر که ممکن باشد به عمل آید وبه زود ترین زمان ممکن مشکلات به وجود آمده حل و فصل شده و روابط به صورت عادی برگردد. مشکلاتی که باعث گردیده بود مسایل مربوط به تجارت، سیر و سفر شهروندان دو کشور و…، از آن متاثر گردد. همسایه گان اصولاً راهی جز گفتگو برای حل مشکلات ذات البینی خویش ندارند. چنانکه نیاز مبرم و جدی دارند که روابط و مناسبات خود شان را در چوکات قواعد حاکم بر روابط بین المللی ومبتنی بر حسن همجواری واحترام متقابل تنظیم کنند. امری که نیاز است تا دولتمردان پاکستان آن را مورد توجه قرار داده و روش خود در قبال افغانستان را تغییر دهند.

زیرا آن زمان دیگر گذشته است که پاکستان بخواهد در یک رابطه‌ی یک جانبه آنچه را که لازم ببینند بر روابط دوجانبه با افغانستان اعمال کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید