روزنامه اصلاح

مشرانوجرگه خواهان تسلیح و تجهیز بیشتر نیروهای امنیتی و دفاعی شد

مشرانوجرگه از سازمان ناتو و امریکا می‌خواهد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را مطابق پیمان استراتیژک و پیمان امنیتی بیشتر تجهیز و تقویت کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ فضل هادی مسلم‌یار رییس مشرانوجرگه که درنشست روز سه شنبه (۱۳ قوس) این مجلس در پیوند به اعلام حمایت ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان صحبت می‌کرد، تاکید کرد که امریکا و ناتو باید قوای امنیتی افغان را در سطح نیروهای این پیمان تجهیز کنند.

آقای مسلم یار گفت: “افغانستان با امریکا و ناتو پیمان استراتیژیک دارد که نیروهای هوایی و توپچی افغانستان را تقویت کند تا در منطقه یک اردوی قوی و مجهز داشته باشیم و این حق ما است؛ زیرا این نیروها بجای نیروهای ناتو در برابر تروریزم می‌جنگند.”

به گفته او، پیمان ناتو و امریکا همانگونه که برای تجهیز نیروهای عضو این سازمان تلاش می‌کنند باید برای تجهیز نیروهای افغان نیز تلاش کنند.

محی الدین منصف دیگر عضو مجلس سنا هم گفت: “سرمنشی ناتو از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور اعلام حمایت کرده است و این یک گام خوب است و امیدواریم که جامعه جهانی مشکلات افغانستان را درک کرده و به تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان توجه کند.”

آقای منصف افزود، اگر مشکلات در افغانستان سر جایش باقی بماند، این مشکلات دامن گیر همه کشورهای عضو ناتو نیز خواهند شد.

به گفته او، ضرورت است تا کشورهای عضو ناتو در آوردن صلح در افغانستان هم جدی عمل کنند و کشورهای مغرض را به اشکال گوناگون بالای آنان فشار وارد شود تا دست مداخله آنان در امور افغانستان قطع شود.

این در حالی است که امریکا و ناتو در پیمان امنیتی با افغانستان تعهد سپرده تا نیروهای امنیتی افغان را در حد نیروهای ناتو تجهیز کند؛ اما سناتوران می‌گویند که ناتو و امریکا تا هنوز به این تعهد خود جامه عمل نپوشانده و نیروهای منیتی افغانستان از کمبود تجهیزات به ویژه
قوه هوایی و توپچی رنج می‌برند.

ممکن است شما دوست داشته باشید