روزنامه اصلاح

مشرانوجرگه خواستار ادامۀ همکاری ایالات متحدۀ امریکا با دولت افغانستان شد

مشرانو جرگۀ شورای ملی از ایالات متحدۀ امریکا می‌خواهد تا برای ثبات دایمی در افغانستان در کنار دولت و مردم این کشور باقی بماند.
در بخشی از اعلامیه‌ای مشرانوجرگه که روز یک‌شنبه (۱۱ عقرب) نشر شده، آمده است که:«مجلس سنا از ایالات متحده آمریکا به عنوان متحد استراتژیک و هم پیمان نظامى خویش می‌خواهد تا مطابق پیمان استراتژیک و پیمان امنیتى کابل – واشنگتن برای استقرار صلح و ثبات دایمى در کنار دولت و ملت افغانستان قرار داشته باشد».
در این اعلامیه همچنین آمده است:« در رابطه به تصامیم اخیر امریکا در قبال افغانستان با استفاده از دیپلوماسى فعال و اقناع دولت امریکا مبنى بر حمایت دوامدار از دولت بخصوص نیروهاى امنیتى افغانستان مطابق متن قرارداد امنیتى کابل – واشنگتن اقدام نمایند.”
مشرانو جرگه افغانستان در حالی این اعلامیه را منتشر کرده که روند خروج سربازان امریکایی از این کشور جریان دارد. دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا پیش از این آرزو کرده بود که تا جشن کریسمس شمار اندک سربازان در افغانستان باقی بمانند و بقیه به خانه برگردند.
مشرانو جرگه افغانستان در اعلامیۀ روز یک‌شنبه خود گفته است، گزارش‌های رسیده به آنان نشان می‌دهد که ایالات متحده امریکا تاسیسات و وسایط خود را تخریب می‌کند. مشرانو جرگه خواسته است که باید این وسایط و تاسیسات به جای تخریب شدن، در اختیار نیروهای امنیتی و دفاعی قرار گیرند.
محمد اکبر ستانکزی معاون دوم مشرانوجرگه در این باره به رادیو آزادی گفته: “تاسیساتی را که آنها ساخته اند حالا که بیرون می‌شوند باید آنها را تخریب نکنند، همچنین وسایط زرهی و تانک‌ها را با خود نبرند، بلکه مطابق توافق‌نامه ها برای سربازان افغانستان بدهند.”
برخی کارشناسان سیاسی که توافق‌نامه های استراتژیک و امنیتی میان کابل ـ واشنگتن را خوانده اند می‌گویند، سپردن تاسیسات و وسایط از سوی امریکایی‌ها به نیروهای افغان یک اصل این توافق‌نامه می‌باشد.
خالد پشتون یکی از این کارشناسان گفت: “صد درصد این حق را دارند، همانگونه که اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی ما را تجهیز کردند، همینگونه باید تاسیسات و تجهیزات شان را نیز در صورتی که به منافع ملی امریکا زیان نرسد، تحویل دهند.”
مشرانو جرگه در اعلامیه خود همچنان از حکومت افغانستان خواسته تا قناعت امریکایی ها را فراهم کند که بجای تخریب پایگاه های خود، آن را به نیروهای امنیتی و دفاعی تحویل دهند.

بر اساس گزارش‌ها، اخیراً برخی عساکر امریکایی از ولایت‌های هلمند، کندهار، پکتیا، ننگرهار و پروان بیرون شده اند و تاسیسات نظامی خود را تخریب کرده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید