روزنامه اصلاح

مشرانوجرگه: حکومت باید برای نجات مردم فاریاب از محاصره‌ی طالبان، اقدام کند

مشرانو جرگه تأکید دارد که مردم مناطق محاصره شده‌ی فاریاب در وضعیت بدی معیشتی قرار دارند و حکومت باید برای نجات آنان از قدرت خود استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ فضل‌هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه در نشست روز یکشنبه (۱۸ قوس) این مجلس گفت که وضعیت در فاریاب دردآور است و مخالفان مسلح دولت بر خلاف اصول دینی، اخلاقی و حقوق بشری مردم را در محاصره اقتصادی قرار داده اند.

آقای مسلم یار گفت: “من شخصاً فردا در این مورد با رییس جمهور غنی صحبت خواهم کرد تا حکومت برای نجات مردم فاریاب از محاصره‎ی اقتصادی طالبان از قدرت خود کار گیرد و این محاصره را بشکند.”

گفتنی است که چندین قریه در منطقه‌ی سرحوض ولسوالی پشتونکوت و گرزیوان ولایت فاریاب از چند هفته به این طرف در محاصره‎ی اقتصادی طالبان مسلح قرار گرفته اند و مخالفان مواد غذایی را هم اجازه انتقال نمی‌دهند.

گل محمد رسولی سناتور فاریاب در مجلس سنا می‌گوید که ۱۰ ولسوالی فاریاب و ولسوالی های چهارگانه اندخوی در جوزجان که قبلاً از امن ترین ولسوالی‌ها بود در حالت سقوط قرار دارند و دولت تنها بر تعمیر این ولسوالی‌ها تسلط دارد.

آقای رسولی گفت: “از ولسوالی های چهارگانه اندخوی به تازگی حدود ۱۰ هزار فامیل از خانه‌های خود بیجا و در مرکز ولایت فاریاب پناه برده اند که در این فصل سرما در وضعیت بد معیشتی قرار دارند و به آنان هیچ گونه کمک رسانی هم نشده است.”

او هشدار داد که اگر وضعیت در فاریاب و جوزجان کنترل نشود، بندر آقینه که سالانه ۵۰۰ میلیون افغانی برای دولت عواید دارد هم به دست طالبان سقوط خواهد کرد و یکی از منابع مهم مالی برای این گروه خواهد شد.

عبدالله قرلق سناتور کندز نیز وضعیت امنیتی غورماچ، پشتونکوت و اندخوی را تکان‌دهنده توصیف کرد و گفت که دولت فقط تلاش می‌کند مراکز ولسوالی‌ها را در کنترول خود داشته باشد ولی تأمین امنیت مردم برایش مهم نیست.

نبیه مصطفی زاده سناتور جوزجان در مجلس نیز گفت که ولسوالی های قرم قول و قرغان جوزجان در حالت سقوط قرار گرفته و مردم نیز در وضعیت بدی قرار دارند.

سناتوران می‌گویند، یک قطعه‌ از کوماندوهای اردوی ملی از حدود ۵ ماه در منطقه سرحوض ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب در محاصره طالبان قرار دارد و تاهنوز برای نجات این سربازان هیچ کاری صورت نگرفته است.

آنان تأکید کردند که حکومت باید برای نجات جان مردم مناطق محاصره شده در فاریاب، از طریق هوا مواد غذایی پرتاب کند.

بر اساس گزارش‌ها تاهنوز چندین کودک و پیرمرد در نتیجه محاصره طالبان در فاریاب به دلیل گرسنگی و نبود خدمات صحی جان باخته اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید