روزنامه اصلاح

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا: ما با طالبان علیه دولت منتخب افغانستان همدست شدیم

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا می‌گوید رویکرد دولت دونالد ترامپ در قبال افغانستان، بزرگترین ناکامی سیاست خارجی این دولت است.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا در صحبت با برنامۀ هارد‌تاک بی‌بی‌سی گفت:” افغانستان بزرگترین ناکامی سیاست خارجی اداره ترامپ است. ما (امریکا) خروج را چنان اولویت دادیم که با طالبان علیه دولت منتخب افغانستان، همدست شدیم.”
مشاور پیشین امنیت ملی امریکا می‌گوید:” فکر می‌کنم ما آنچه را همین حالا در افغانستان می‌بینیم آغاز یک فاجعۀ انسانی در این کشور است. شاید هم دوباره برگردیم به همان وضعیتی که طالبان و گروه‌های جهادی دوباره کنترول مناطق را در دست بگیرند، تجارت مواد مخدر را در دست بگیرند و تبدیل به تهدید بزرگی برای بقیه جهان شوند.”
آقای مک‌مستر در ادامۀ صحبت‌های خود افزود: “من تنها نگران این قطع تعهد نیستم، نگران این هم هستم که اداره بایدن احتمالاً همین رویکرد را ادامه خواهد داد.”
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، در ماه آگست ۲۰۱۸ میلادی دستور آغاز مذاکرات مستقیم کشورش را با گروه طالبان داد. ماه بعد از آن، اسم زلمی خلیلزاد به عنوان نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان مطرح شد.
آقای خلیلزاد، در مذاکرات مستقیم با گروه طالبان، خروج مشروط نیروهای امریکایی را پذیرفت و توافقنامه تاریخی میان امریکا و گروه طالبان، در فبروری، (ده ماه پیش) سال جاری امضا شد.
امریکا متعهد شد که تمام نیروهای خود و نیروهای ائتلاف از جمله پرسونل ملکی غیردیپلماتیک، پیمانکاران نظامی، آموزگاران، مشاوران و نیروهای حمایتی خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کند.
دولت افغانستان به رهبری محمد اشرف غنی، با شیوه و شرایط گفت‌وگوهای مستقیم امریکا با گروه طالبان موافق نبود.
آقای مک‌مستر، در سال ۲۰۱۷ به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا منصوب شد. آقای ترامپ در سال ۲۰۱۸ او را برکنار کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید