روزنامه اصلاح

مسؤولان در وزارت صحت عامه: شهروندان در صورت مشاهدۀ علایم توبرکلوز به مراکز صحی مراجعه کنند

توبرکلوز از بیماری های واگیر است که همه ساله شمار زیادی از هموطنان ما به این بیماری مصاب می شوند. توبرکلوز در کشورهای فقیر هنوز هم سبب مرگ و میر بیماران می شود.

توبرکلوز یک بیماری جهانی است، انسان ها در هر سن و سال به آن مبتلا می شوند. در اروپا و امریکای شمالی و جنوبی در سال های گذشته شش درصد همه موارد ابتلا به توبرکلوز ثبت شده است. در بخش معالجه توبرکلوز پیشرفت های زیاد هم در مرکز و هم در ولایت های افغانستان به میان آمده است.

چنانیکه در گزارش تازه ۵۰ درصد کاهش مرگ و میر ناشی از امراض توبرکلوز در جهان می باشد. استندرد یا گریت موفقیت تداوی توبرکلوز در سطح جهان ۵۵ درصد بوده است. در افغانستان این گریت به ۶۱ فیصد ارتقا یافته است. داکتر محمد خالد صدیق مسوول پروگرام ملی توبر کلوز در مورد چنین توضیح داد: توبرکلوز یک بیماری ساری بوده و از باکتریای مایکو باکتریوم به وجود می آید. توبرکلوز می تواند از طریق تنفس از یک شخص به شخص دیگر انتقال کند.

داکترخالد در مورد علایم توبرکلوز چنین گفت: توبرکلوز معمولاً بالای شش ها تأثیر می کند و اکثراً شش ها را تحت فشار قرار میدهد و باعث به وجود آمدن التهاب می شود. از شش ها باکتریا می تواند ذریعه جریان خون یا سیستم لمفاوی به دیگر  اعضای بدن  برسد. بنابر این، توبرکلوز می تواند غده های لمفاوی، استخوان ها، سیستم ادراری و آله تناسلی، مغز و جلد را متأثر بسازد.

داکتر خالد صدیق افزود، از علایم مرض توبرکلوز سرفه همراه با بلغم است. وضعیت مریض کسل و خسته به نظر می رسد. بیماران با مشاهده چنین علایم باید به نزدیک ترین مرکز تداوی مراجعه نموده تا اینکه مرض شان تشخیص گردد.

وی افزود: فعلاً ما از تکنالوژی به خاطر تشخیص توبرکلوز استفاده می کنیم. ماشین های جن اکسری علایم مرض را شناسایی می کنند.

وی اضافه کرد: چهل وهشت پایه ماشین جن اکسری توبرکلوز در مرکز و ولایات وجود دارد. این ماشین ها در ظرف ۳ ساعت مرض توبرکلوز را مشخص می کند. علاوه از مرض ساده توبرکلوز، مرض مقاوم آن نیز وجود دارد، این ماشین از سوی موسسه یو اس .ای. دی. برای تشخصی بیماری توبرکلوز اهدا شده است.

داکتر صدیق علاوه کرد: بیماری مقاوم توبرکلوز مدت ۱۸ الی دو سال می باشد و هر هفته باید تحت تداوی قرار گیرد.

تداوی توبرکلوز در شفاخانه کابل و شفاخانه افغان جاپان صورت می گیرد.

وی افزود: شفاخانه امراض ساری افغان جاپان یگانه شفاخانه در کابل است که روزانه میزبان بیشتر از صد بیمار از پایتخت و ولایات می باشد، در ولایت های قندهار، هرات، بلخ، کندز، پکتیا، مزار شریف، وارد های ۲۴ بستر به مریضی های مقاوم توبرکلوز داریم. داکتر خالد صدیق اضافه کرد و گفت: پروگرام ملی کنترول توبرکلوز از خود استراتیژی دارد که تقریباً در ۱۶ سال چهار مرتبه استراتیژی ملی توبرکلوز را تجدید نموده ایم. تجدید اخیر استراتیژی ملی کنترول توبرکلوز برای سال ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۱ است .

وی گفت: همچنان از سوی وزارت صحت عامه مریض های توبرکلوز ادویه دوامدار می گیرند و به مریض های توبرکلوز دوا ها به صورت دوامدار داده می شود، مدت تداوی توبرکلوز عادی ۶ ماه است.

به گفته وی، بسیاری از بیماران توانایی خریداری ادویه را ندارد، به همین دلیل وزارت صحت عامه تلاش دارد منابع پولی پروگرام ملی کمک را دریافت کند. 

غزاله بابکرخیل

ممکن است شما دوست داشته باشید